Przejdź do treści

Udany debiut komercyjnej chińskiej rakiety Zhongke 1A

img

Nowa chińska rakieta nośna Zhongke 1A firmy CAS Space wyniosła 6 niewielkich satelitów w udanym debiucie.

Z kosmodromu Jiuquan przeprowadzono 27 lipca 2022 r. udany lot orbitalny rakiety Zhongke 1A (znanej też jako Lijian 1). Zhongke 1A to lekka czterostopniowa rakieta na paliwo stałe rozwijana przez firmę CAS Space. CAS Space to komercyjny podmiot założony przez Chińską Akademię Nauk. Rakieta ma być w stanie wynieść do 1,3 t na niską orbitę okołoziemską, co plasuje ją w podobnej klasie udźwigu co europejska rakieta Vega (zastąpiona ostatnio przez wydajniejszą Vegę C).

Chińskie przedsiębiorstwo CAS Space usytuowało swoją bazę produkcyjną w Nansha – dzielnicy miasta Guangzhou. Ma tam powstać pełna baza przemysłu kosmicznego, wytwarzająca nie tylko rakiety nośne, ale również satelity i usługi korzystające z wytwarzanych przez nie produktów. Chińska Akademia Nauk ma już doświadczenie w budowie satelitów – odpowiada m.in. za budowę sieci nawigacyjnej Beidou.

Nowa firma ma w przyszłości budować większe rakiety, również na paliwo ciekłe i przeznaczone do ponownego wykorzystania. W planach jest rakieta Zhongke 2 – również na paliwo stałe – z dodatkowymi bocznymi stopniami zwiększającymi udźwig oraz rakieta Zhongke 3 – niewielka rakieta nośna na paliwa ciekłe, która będzie miała jeszcze większy udźwig w porównaniu do poprzedniczek.

W pierwszej udanej misji na orbitę trafiło 6 ładunków. Największym był SATech-01 – satelita testu technologii, wyposażony m.in. w urządzenie do rejestrowania kosmicznych rozbłysków gamma. Pozostałe ładunki to badawczy satelita Huawan-Nanyue Kexue zbudowany przez uczniów jednej ze szkół w Guangzhou, Dianci Zuzhuang Shiyan 1 i 2 do badań elektromagnetycznych, Guidao Daqimidu Tance Shiyan oraz Diguidao Liangzi Mishifenfa Shiyan. Jeden z nich wg oficjalnych informacji będzie używał sygnału satelitów nawigacyjnych do profilowania atmosfery ziemskiej.

Był to 87. udany start rakiety orbitalnej na świecie w 2022 r.

 

Więcej informacji:

 

Na podstawie: Xinhua/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu tytułowym: Rakieta Zhongke 1A startująca w pierwszej misji.

Reklama