Przejdź do treści

Urania nr 4/2018 o Marsie

Urania 4/2018

W drodze do prenumeratorów jest już Urania nr 4/2018, która wkrótce pojawi się też w kioskach. W nawiązaniu do niedawnej Wielkiej Opozycji Marsa w numerze zawarliśmy kilka ciekawych artykułów o Czerwonej Planecie. Polecamy także wywiad z nowym prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej – sprawdźcie, jakie mają plany.

27 lipca 2018 roku nastąpiła Wielka Opozycja Marsa – oznacza to, że mamy teraz dogodny okres do obserwacji tej planety. W numerze zawarliśmy kilka artykułów o Marsie. Najpierw piszemy o wulkanach na Czerwonej Planecie – jest to fragment nowej książki pt. „Planeta Mars”. W kolejnym artykule sprawdzamy co można znaleźć w „Nature” i „Science” na temat najnowszych badań planety, a jest tego całkiem sporo (np. odkrycie cyklicznych zmian zawartości metanu w atmosferze, badania związków organicznych w marsjańskim gruncie i analizy trzęsień sejsmicznych). Trzeci „marsjański” artykuł dotyczy polskich kraterów na Marsie. Czy wiecie, że na Czerwonej Planecie znajdziemy np. Grójec, Puńsk, Puławy czy Rypin?

Pozostając przy wątku planetarnym, polecamy pierwszą część obszernego artykułu o zakryciach planet przez inne planety lub księżyce. W tekście występuje oczywiście też Mars. Dopełnieniem marsjańskich tekstów jest natomiast mapa topograficzna Czerwonej Planety na rozkładówce.

Jeśli chcecie z kolei wiedzieć, jak obecnie wygląda polski sektor kosmiczny i jakie są plany jego rozwoju, koniecznie przeczytajcie wywiad z nowym prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK), dr. hab. Grzegorzem Broną.

Na zdjęciu: jeden z polskich studenckich „łazików marsjańskich”. Fot. S. Soberski

Czy zastanawialiście się, czemu nocne niebo jest czarne oraz na ile faktycznie jest obecnie ciemne? Koniecznie przeczytajcie artykuł o tym, jak to jest z czarnością nocnego nieba.

Konkurs Astro Pi to bardzo ciekawa inicjatywa organizowana przez biuro edukacji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), nazwane ESERO. Dzięki Astro Pi uczniowie mogą spróbować swoich sił w programowaniu, a napisany kod zostanie uruchomiony na specjalnym komputerze na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) na orbicie okołoziemskiej. W numerze przedstawiamy ten konkurs i zachęcamy do udziału w najbliższej edycji.

W lipcowo-sierpniowym numerze „Uranii” oczywiście nie brakuje stałych działów, takich jak najciekawsze wieści z badań kosmosu, kalendarz astronomiczny, propozycje obiektów do obserwacji, Komeciarz, Cyrqlarz o meteorach, Astronomia i muzyka, Obserwator Słońca, Astropodróże i inne. Kontynuujemy też komiks dla dzieci z przygodami małej Uranii.

Na rysunku: fragment komiksu o przygodach małej Uranii. Rys.: J. Drążkowski.

W doniesieniach z kraju przedstawiamy nowe władze Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA), które jest jednym z naszych wydawców (drugim jest Polskie Towarzystwo Astronomiczne). Przy okazji przypominamy wszystkim członkom PTMA, że „Urania” to także Wasze czasopismo :-)

Koniecznie zapoznajcie się też ze wstępniakiem, szczególnie jeśli należycie do organizacji i klubów astronomicznych. Jest w nim mowa o przygotowaniach do IAU100, czyli globalnych obchodów stulecia Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU), które zostaną zorganizowane w roku 2019 – a przy tej okazji odbędzie się całe mnóstwo wydarzeń o większej i mniejszej skali popularyzujących astronomię w społeczeństwie.

Uranię można nabyć w salonach EMPiK, Relay, Inmedio oraz w niektórych kioskach Ruchu, a także w dobrych planetariach i poprzez stronę internetową. Najłatwiejszą formą otrzymywania czasopisma jest natomiast prenumerata, którą można w wygodny sposób zamówić w naszym sklepie internetowym.

Więcej informacji:

 

 

Reklama