Przejdź do treści

Vega wraca do służby. Europejska lekka rakieta wynosi na orbitę sześć satelitów

img

Na orbitę trafił satelita obserwacyjny Pléiades-Néo 3 i 5 mniejszych ładunków. Lot przeprowadziła europejska rakieta Vega, która wraca do służby po drugiej awarii w ostatnich dwóch latach.

Start przeprowadzono z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej 28 kwietnia 2021 r. o 22:50 czasu lokalnego. Misja była udana i wszystkie satelity zostały wypuszczone na docelowej orbicie.

Głównym ładunkiem 18. misji rakiety Vega był satelita Pléiades-Néo 3 firmy Airbus Defence & Space. Jest to pierwszy z czterech planowanych satelitów sieci obserwacyjnej (Pléiades-Néo 3, 4, 5 i 6), dostarczającej obrazy powierzchni Ziemi o wysokiej rozdzielczości do 30 cm/px. Satelity tego systemu mogą wysyłać pozyskane zdjęcia niemal natychmiast korzystając z pośredniczących satelitów telekomunikacyjnych EDRS.

Norweska Agencja Kosmiczna przygotowała do tego startu satelitę NorSat 3. Jest to satelita monitorujący ruch statków morskich za pomocą systemu AIS. Trzeci satelita z tej serii został wyposażony w eksperymentalny radar do polepszenia możliwości detekcji i identyfikacji statków.

Na rakiecie Vega poleciał też nanosatelita standardu CubeSat 6U BRAVO firmy Aurora Insight. To drugi satelita systemu, który służy do badania emitowanego spektrum radiowego na potrzeby analityki biznesowej.

Kolejnym CubeSatem 6U misji jest Eutelsat ELO alpha. To eksperymentalny nanosatelita telekomunikacyjny do rozwoju przyszłej konstelacji obsługującej urządzenia Internetu Rzeczy.

Ostatnia para wysłanych ładunków do satelity Lemur 2. Są to 138. i 139. satelity systemu Lemur 2 firmy Spire. Cubesaty tej sieci prowadzą obserwacje Ziemi, pomiary meteorologiczne na bazie przysłaniania sygnału z satelitów sieci GPS oraz dostarczają usługi śledzenia statków morskich przez odbiorniki AIS.

Był to pierwszy lot rakiety Vega od nieudanej misji w listopadzie 2020 r., kiedy system nośny nie osiągnął orbity z satelitami SEOSAT-Ingenio i TARANIS. Przyczyną niepowodzenia była utrata kontroli w górnym stopniu AVUM, z powodu błędnego podłączenia połączeń do systemu kontrolowania wektora ciągu (TVC). Operator rakiety, firma Arianespace poprawiła procedury testowe oraz kontroli jakości, by tego typu błąd nie został powtórzony w następnych misjach.

Arianespace pracuje od 2014 r. nad następcą rakiety Vega, rakietą Vega-C, która ma zadebiutować w 2022 r.

Był to trzeci w 2021 r. lot organizowany przez operatora Arianespace, który wykonał wcześniej też dwie misje rakiety Sojuz 2 z kosmodromu Wostocznyj w Rosji.
 

Więcej informacji:

Na podstawie: Arianespace/NSF

Opracował: Rafał Grabiański
 

Na zdjęciu: Rakieta Vega przed startem z misją Pléiades-Néo 3.

Reklama