Przejdź do treści

Virgin Galactic testuje napęd rakietowy VSS Unity

Firma Virgin Galactic przeprowadziła w czwartek pierwszy test rakietowy swojego suborbitalnego pojazdu SpaceShipTwo od czasu katastrofy w 2014 roku, w której zginął jeden z pilotów testowych.

VSS Unity - drugi rakietoplan firmy Virgin Galactic wzbił się w powietrze nad pustynia Mojave w czwartek, 5 kwietnia za pomocą samolotu nośnego WhiteKnightTwo. Statek pilotowały dwie osoby. Właściwy test rozpoczął się po wypuszczeniu VSS Unity na wysokości około 14 km.

Rakietoplan odpalił swój silnik na 30 sekund. Test polegał na wspinaczce o nachyleniu 80 stopni. Dzięki zasilaniu rakietowemu statek osiągnął prędkość 1,87 mach oraz wysokość 25,7 km. Około 10 minut po rozpoczęciu samodzielnego lotu, statek wylądował bezpiecznie na lotnisku w bazie.

Firma ogłosiła, że po dwóch latach dokładnych testów naziemnych i atmosferycznych, SpaceShipTwo rozpoczyna ostatni rozdział testów. Teraz program testowy będzie rozwijał się, zwiększając za każdym razem długość odpaleń silnika rakietowego, osiąganą wysokość i prędkość.

Odbudowa po tragedii


Czwartkowy test był pierwszym rakietowym testem systemu od czasu katastrofy pierwszego egzemplarza rakietoplanu w 2014 roku. Wtedy z powodu błędu pilota i niedopracowanych procedur śmierć podczas lotu rakietowego poniósł jeden z pilotów, a drugi został ciężko ranny.

Feralny lot w październiku 2014 roku był wtedy już 4. testem z włączonym napędem systemu. Rakietoplan rozpadł się w powietrzu z powodu przedwczesnego zdjęcia blokady specjalnych lotek wykorzystywanych w sterowaniu podczas lotu naddźwiękowego.

Pilot 14 sekund za wcześnie zwolnił blokadę lotek co spowodowało zniszczenie pojazdu. Firma została skrytykowana za niezapewnienie w budowie statku i procedurach środka zapobiegawczego, który uniemożliwiłby, aby pojedyncza pomyłka powodowała katastrofę.

Zobacz też: Turystyczne loty suborbitalne. Co nas czeka w 2017 roku?
 

Pierwszy lot do granicy kosmosu jeszcze w tym roku


Eksperci zastanawiali się czy po takiej tragedii firma, która już dawno miała zapewniać komercyjne loty suborbitalne się podniesie. Teraz wydaje się, że wszystko jest na dobrej drodze. Virgin Galactic jeszcze w tym roku chce wykonać test rakietowy do wysokości 80 km. Ostatnio przez ponad rok udało się firmie wykonać 7 lotów ślizgowych.

Źródło: Virgin Galactic

Więcej informacji:

Na zdjęciu: VSS Unity podczas wypuszczenia na wysokości 14 km. Źródło: Virgin Galactic.

Reklama