Przejdź do treści

Wybudowano obserwatorium astronomiczne w Chalinie

Obserwatorium astronomiczne w Chalinie

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Chalinie (woj. wielkopolskie) wzbogacił się o nowo wybudowane obserwatorium astronomiczne. Inwestycja kosztowała ok. 280 tys. zł, a sercem obserwatorium będzie 14 calowy teleskop w układzie Ritchey-Chretiena gwarantujący świetne właściwości w zastosowaniach astrofotograficznych. Obiekt wybudowano pod niebem, które jest jednym z najciemniejszych w zachodniej Polsce.

Obserwatorium zostało zamówione przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego z siedzibą w Poznaniu, któremu organizacyjnie podlega Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Chalinie (gmina Sieraków, powiat Międzychód). Na ten cel przeznaczono niemal 300 tys. zł, przy czym w specyfikacji zamówienia zaznaczono niezbędne elementy wchodzące w skład obserwatorium: m.in. średnica obserwatorium od 300 do 400 cm; wysokość kopuły od 240 do 300 cm; zdalne sterowanie kopuły z komputera; automatyczna synchronizacja z teleskopem; ogrzewanie przeciwmrozowe elektroniki; astronomiczna stacja pogodowa; teleskop w systemie RC o średnicy lustra 35 cm; montaż o udźwigu co najmniej 50 kg; teleskop słoneczny (60 mm); teleskop newtona na montażu Dobsona o średnicy zwierciadła 12 cali; teleskop planetarny z montażem go-to o średnicy 6 cali; pięć lornetek astronomicznych plus statyw do nich.

Do konkursu zgłosiła się tylko jedna firma, Krusz-system sp. z o.o. z siedzibą w Sierakowie, która zaproponowała kwotę 280 tys. zł za realizację zamówienia. Zgodnie ze specyfikacją, na wybudowanie obserwatorium firma miała czas dwóch miesięcy. Ostateczny termin oddania inwestycji mijał 10 grudnia bieżącego roku, jednak udało się nieco wcześniej wybudować obiekt. W skład wyposażenia obserwatorium weszły m.in.: teleskop GSO RC 14'' na montażu EQ8; kamera SBIG ST8300; filtry UBVRI, Ha, OIII; focuser; stacja pogodowa; kamera All Sky; CCTV; kamera internetowa z rybim okiem.

Obserwatorium będzie pełniło głównie funkcję edukacyjną, szczególnie dla dzieci i młodzieży. Do dyspozycji odwiedzających Ośrodek w Chalinie są również m.in.  sala konferencyjna na ok. 100 osób, sala dydaktyczna ze sprzętem audiowizualnym, obiekty dydaktyczno-rekreacyjne oraz kilkadziesiąt miejsc noclegowych.

Należy zaznaczyć, że Chalin leży na obszarze Ostoi Ciemnego Nieba, której inicjatorem jest p. Tomasz Zaraś. Ostoja w miejscowościach Izdebno i Chalin jest jednym z pięciu obszarów w Polsce, które prowadzą zorganizowaną ochronę ciemnego nieba. Pozostałymi obszarami ochrony ciemnego nieba są miejscowości Sopotnia Wielka i Palowice na Śląsku, Izerski Park Ciemnego Nieba oraz Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady.

Więcej informacji:


Opracowanie:
Grzegorz Iwanicki

Źródło: https://www.facebook.com/ScopeDome?hc_ref=PAGES_TIMELINE (p. Jacek Pala)
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego

Na ilustracji: obserwatorium astronomiczne w Chalinie. Źródło: Forumastronomicze.pl/Jacek Pala

Reklama