meteory

Nadchodzi maksimum aktywności Lirydów!

Tegoroczne maksimum roju Lirydów wypada na 22.04, wszystkich obserwatorów i miłośników nocnych wrażeń zachęcamy do obserwacji!

"Niebo na dłoni" nr 3 o kosmicznych kamieniach i spadających gwiazdach

Na YouTube dostępny jest trzeci odcinek cyklu "Niebo na dłoni". Tym razem tematem są kosmiczne kamienie oraz różnice pomiędzy meteorami, meteorytami, a meteoroidami. Zachęcamy do obejrzenia!

Pierwsza obserwacja bolidu wywołanego przez obiekt TCO

Po raz pierwszy zaobserwowano bolid o prędkości początkowej mniejszej niż 11,2 km/s. EN130114 miał prędkość początkową 10,9 km/s, został w niedalekiej przeszłości przechwycony na tymczasową, niestabilną orbitę wokółziemską.

Aktywność Kwadrantydów w maksimum na poziomie ZHR=83

Maksimum Kwadrantydów już za nami, na stronie IMO pojawiły się pierwsze wstępne wyniki uzyskane z automatycznego przetwarzania danych nadsyłanych za pomocą elektronicznego formularza obserwacyjnego. Według zebranych danych maksymalny ZHR osiągnął wartość 83, maksimum widoczne jest dla momentu innego niż wcześniej przewidywano.

Kwadrantydy już aktywne

28 grudnia rozpoczyna się aktywność jednego z największych rojów nocnego nieba, jakim są Kwadrantydy. Spodziewane maksimum ma wystąpić 3 stycznia 2017 roku o godzinie 14 UT. Oznacza to że warunki do obserwacji maksimum będą w Europie niekorzystne, moment maksimum i położenie radiantu może faworyzować obserwatorów w Azji, jak też obserwatorów znajdujących się za kołem podbiegunowym północnym.

Przed nami maksimum Ursydów

Od kilku nocy aktywny jest rój Ursydów – ostatni znaczący rój meteorowy w tym roku. Maksimum Ursydów spodziewane jest rano 22 grudnia (w czwartek) o godzinie 9 UT.

Bolid nad południowo-zachodnią Polską, 16 grudnia 2016

Wczoraj wieczorem, o godzinie 18:22 UT nad południowo-zachodnią Polską zaobserwowano bardzo jasny bolid. Zjawisko udało się zarejestrować w stacjach PFN38 Podgórzyn oraz w stacji PFN62 Starowa Góra. Bolid poruszał się w kierunku w przybliżeniu północnym, był bardzo wolny i widoczny przez co najmniej 10 sekund.

Strony

Subscribe to RSS - meteory