Przejdź do treści

SpaceForest ukończył rakietę BIGOS 4

Takieta BIGOS 4

Pod koniec września firma SpaceForest poinformowała, że prace nad rakietą BIGOS 4 zostały ukończone. Rakietę można było zobaczyć w Bremen podczas 69 edycji IAC (International Astronautical Congress) w dniach 1-5 października br.

Rakieta badawcza BIGOS 4 stanowi pierwszy z kluczowych kroków w ramach projektu SIR (Suborbital Inexpensive Rocket), polegającym na stworzeniu rakiety do misji suborbitalnych i wynoszenia ładunków do 50 kg na wysokość 150 km. Jest  to model pojazdu SIR w skali 1:2. Mierzy 5,5 m, ma średnicę 204 mm, waży 65 kg bez materiału pędnego, zaś jej masa startowa wynosi 100 kg. Przewidywana maksymalna prędkość to 600 m/s (Ma 1.9).

Nowa rakieta firmy SpaceForest została pomyślana jako konstrukcja, która będzie odzyskiwana w 100%. Sporą innowacją jest to, że rakieta ma być gotowa do ponownego użycia w ciągu 72 godzin od poprzedniego startu.

Jej pierwszy lot, na wysokość 15 km, ma nastąpić jeszcze w tym roku. Zostaną w nim przetestowane działania podsystemów nowej rakiety oraz jej właściwości aerodynamiczne.

Firma SpaceForest planuje na ostatni kwartał 2019 roku przygotować pierwszy start pełnowymiarowego modelu rakiety SIR, który w międzyczasie otrzymał imię PERUN. Jeśli zaś chodzi o ostateczną wersję rakiety lotnej, to jej start planowany jest w roku 2022.

Paweł Z. Grochowalski

Źródło: SpaceForest

Reklama