Przejdź do treści

Almukantarat zaprasza na Obóz Astronomiczny 2016

Almukantarat - obóz astronomiczny w Załęczu Wielkim
Klub Astronomiczny Almukantarat od ponad trzydziestu lat organizuje obozy astronomiczne dla uzdolnionej młodzieży. W tym roku obóz odbędzie się od 31 lipca do 13 sierpnia w Załęczu Wielkim. Zapisy trwają do 30 maja.

Obozu Almukantaratu są nie tylko okazją do uczestnictwa w interesujących zajęciach wykraczających programem oraz formą poza szkolną codzienność, ale także do spotkania z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach. Kolejny obóz odbędzie się w terminie 31 lipca - 13 sierpnia 2016 r. w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim koło Wielunia, malowniczo położonym w zakolu Warty. Opłata za uczestnictwo w spotkaniu wyniesie 950 złotych. Obóz przeznaczony jest dla tegorocznych absolwentów gimnazjum. Zakwaterowanie ma miejsce w kilkuosobowych namiotach, natomiast posiłki i zajęcia odbywają się w pomieszczeniach ośrodka.

Program naukowy obozu obejmuje obszerny autorski kurs astronomii od podstaw, prowadzony zarówno przez zawodowych astronomów, jak i studentów oraz miłośników astronomii. Dużą część zajęć stanowią obserwacje astronomiczne podczas których wykorzystywanych jest kilka teleskopów, lornetki, aparaty fotograficzne przeznaczone do astrofotografii oraz inny sprzęt obserwacyjny. Dogodna lokalizacja ośrodka, w którym odbędzie się obóz, z dala od miejskich świateł, zapewnia ciemne niebo. Dzięki temu można obserwować nawet słabo świecące i znajdujące się nisko nad horyzontem obiekty.

Spotkania poruszają także tematykę z dziedzin matematyki, fizyki i informatyki. Zajęcia prowadzone są w większości przez studentów i doktorantów najlepszych polskich uczelni, niegdyś również uczestników obozów Almukantaratu.

Nauka jednak nie wypełnia całego czasu obozu! Uczestnikom zapewnia się moc wrażeń podczas licznych zajęć sportowo-ruchowych i integracyjnych, takich jak na przykład biegi na orientację i inne gry terenowe. Jednym z najważniejszych obozowych wydarzeń jest wycieczka do Planetarium Śląskiego na specjalnie zorganizowany seans.

Wycieczki to jednak nie wszystko. Nie można zapomnieć o tym, co ma chyba największy urok podczas przebywania na obozie — harcerskiej tradycji, którą kultywujemy: mieszkania pod namiotami, zbiórkach i ogniskach. Na pewno nie zabraknie wspólnego śpiewania przy dźwiękach gitary, dzięki czemu chwile spędzone na obozie na długo pozostaną w pamięci.

Zgłoszenia przyjmowane są na adres oboz@almukantarat.pl do 30 maja 2016 r., a o przyjęciu na listę uczestników może zadecydować kolejność zgłoszeń!

Więcej informacji na stronie spotkania oraz na Facebooku.

Więcej informacji:

Autor: Mateusz Krakowczyk / Almukantarat


Reklama