Przejdź do treści

Astronarium nr 24 o Mikołaju Koperniku

Pomnik Mikołaja Kopernika
W sobotę 14 maja o godz. 17.00 nastąpi premiera nowego odcinka cyklu telewizyjnego "Astronarium". Będzie to okazja, aby dowiedzieć się o mniej znanych wątkach z życia Mikołaja Kopernika oraz historii jego przełomowego odkrycia.

Mikołaj Kopernik to najsłynniejszy i największy polski astronom w historii. Nazwisko tego żyjącego w latach 1473-1543 naukowca znane jest na całym świecie. Jego dzieło "De revolutionibus orbium coelestium" ("O obrotach sfer niebieskich") było przełomowe dla naszej wiedzy o Wszechświecie, stanowiąc jedną z głównych rewolucji naukowych w całej historii nauki.

W tym odcinku "Astronarium" zostaną przedstawione m.in. wątki z pobytu Kopernika w Toruniu, Olsztynie i Lubawie. Okazuje się, że gdy Kopernik był jeszcze dzieckiem, w Toruniu można było obserwować dwa zaćmienia Słońca. Szczególnie ciekawe mogło być zaćmienie z 16.03.1485 r. o bardzo głębokiej fazie około 90%, bowiem zbiegło się z ważnymi wydarzeniami politycznym na szczeblu międzynarodowym, które rozgrywały się wtedy w Toruniu. Kto wie, może właśnie to zjawisko spowodowało, że młodego Mikołaja Kopernika zainteresowała astronomia?

Z kolei na zamku w Olsztynie można natrafić na tajemniczą tablicę na murach, wykonaną przez astronoma. Do czego mu służyła?

W Lubawie doszło do spotkania Mikołaja Kopernika z luterańskim uczonym Jerzym Joachimem Retykiem. Jakie były tego skutki?

Więcej informacji:


Reklama