Przejdź do treści

Astronarium nr 52 - Polacy w ESO

W najnowszym odcinku "Astronarium" zobaczymy jakie zagadki Wszechświata polscy astronomowie badają przy pomocy teleskopów Europejskiego Obserwatorium Południwego (ESO) znajdujących się na pustyni Atakama w Chile. Pokazane zostaną wybrane przykłady badań rozpoczętych po wstąpieniu naszego kraju do ESO w 2015 r.

Najnowocześniejsze teleskopy dostępne dla polskich astronomów. W jaki sposób z nich korzystają i co odkrywają nasi naukowcy? W sobotę 20 stycznia o godz. 8.05 w TVP 3 premiera odcinka Astronarium, w którym będzie można poznań ciekawe badania kosmosu prowadzone na różnych teleskopach ESO przez Polaków.

W szczególności dr Cezary Gałan z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie (CAMK PAN) był członkiem zespołu, który jako pierwszy zrealizował projekt badawczy na teleskopach ESO po dacie wstąpienia Polski do tej organizacji. W projekcie tym przy pomocy teleskopu New Technology Telescope (NTT) w Obserwatorium La Silla badano szczególny rodzaj gwiazd podwójnych, tzw. układom symbiotycznym.

Niesamowicie dokładną zdolność rozdzielczą interferometru VLTI w Obserwatorium Paranal wykorzystał z kolei inny polski zespół badawczy, zajmujący się mierzeniem odległości w kosmosie. Opowie o tym dr Dariusz Graczyk z toruńskiego oddziału Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN.

Prof. Tadeusz Michałowski z Instytutu Obserwatorium Astronomiczne UAM opowie o badaniach planetoid prowadzonych przez poznańskich astronomów z wykorzystaniem teleskopu VLT. Obserwując tym teleskopem naziemnym, wyposażonym w system optyki adaptacyjnej, astronomowie uzyskują lepszą dokładność zdjęć niż na fotografiach z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Można nawet rozróżniać niektóre szczegóły na powierzchniach planetoid!

Z kolei dr Michał Michałowski z Instytutu Obserwatorium Astronomiczne UAM w Poznaniu prowadził obserwacje na radioteleskopach ALMA i APEX, aby rozwikłać zagadkę związaną z zachowaniem pewnego rodzaju galaktyk - takich, w których nastąpiły rozbłyski gamma.

Dowiemy się też, w jaki sposób można zostać doktorantem w ESO - opowie o tym mgr Aleksandra Hamanowicz, która właśnie rozpoczęła tam studia doktorskie.

„Astronarium” to seria popularnonaukowych programów o astronomii i kosmosie realizowanych we współpracy Polskiego Towarzystwa Astronomicznego i Telewizji Polskiej, przy wsparciu finansowym od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Partnerem medialnym programu jest czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii”. Zdjęcia realizowane są przez ekipę telewizyjną z TVP 3 Bydgoszcz.

Zwiastun "Astronarium" nr 52

Więcej informacji:

Reklama