Planetoidy, zwane też asteroidami, to temat nowego odcinka „Astronarium” – popularnonaukowego programu telewizyjnego realizowanego przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) i Telewizję Polską (TVP). Urania jest partnerem programu. Premiera odcinka w sobotę 3 lutego 2018 roku o godz. 8.05 w TVP 3, a potem na YouTube.
Czy wiecie, ile jest obecnie znanych planetoid? Setki tysięcy – a jeszcze niedawno, kilkanaście lat temu było ich skatalogowanych o rząd wielkości mniej. W odcinku dowiemy się jak zróżnicowane są to ciała, w jaki sposób naukowcy je badają i jak można dowiedzieć się, jaki jest dokładnie kształt planetoidy, nawet jeśli w teleskopie widać ją jedynie jako punkt poruszający się po niebie. Przedstawiony zostanie także projekt Gaia-GOSA, skierowany do miłośników astronomii – każdy chętny może w prosty sposób pomóc w badaniach planetoid.
W odcinku wystąpią astronomowie z Instytutu Obserwatorium Astronomiczne UAM, którzy specjalizują się w badaniach planetoid: prof. dr hab. Tadeusz Michałowski, prof. dr hab. Agnieszka Kryszczyńska, dr Przemysław Bartczak oraz dr Toni Santana-Ros.
„Astronarium” to seria popularnonaukowych programów o astronomii i kosmosie realizowanych we współpracy PTA i TVP, przy wsparciu finansowym od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Partnerem medialnym programu jest czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii”. Zdjęcia realizowane są przez ekipę telewizyjną z TVP 3 Bydgoszcz.
Zwiastun "Astronarium" nr 53
Więcej informacji:
- Witryna internetowa „Astronarium”
- „Astronarium” na Facebooku
- "Astronarium" na Instagramie
- „Astronarium” na Twitterze
- Odcinki „Astronarium” na YouTube
- Oficjalny gadżet z logo programu: czapka z latarką
- Ściereczka z mikrofibry z logo Astronarium