Przejdź do treści

Astronarium nr 98 o powrocie na Księżyc

Astronarium nr 98 - Powrót na Księżyc

Ludzie spacerowali po Księżycu około 50 lat temu. Teraz Amerykanie zapowiedzieli powrót na Srebrny Glob w najbliższych kilku latach. Czy to będzie tylko przystanek przed załogowym lotem na Marsa? Premiera nowego odcinka Astronarium w niedzielę 24 maja w TVP 3 i na YouTube.

W ramach projektu Apollo na Księżycu wylądowało łącznie 12 astronautów amerykańskich. Było to w latach 1969–1972. Od tamtej pory naturalny satelita Ziemi był badany już tylko przez automatyczne sondy i nikt więcej nie postawił na nim stopy. Czy jest szansa na zmianę tego stanu? Chęć wylądowania załogowego na Księżycu zapowiadają Chiny, co zdopingowało Stany Zjednoczone do powrotu do załogowej eksploracji Srebrnego Globu. USA zapowiedziały „konkretny” powrót na Księżyc w najbliższych latach, włącznie z planami budowy tam bazy. Ma to być jednak tylko przystanek przed znacznie poważniejszą misją: pierwszym w historii załogowym lotem na Marsa.

Na temat lotów na Księżyc i Marsa zobaczymy w programie rozmowy z m.in. z szefem NASA (a także z jego zastępcą), z astronautami z różnych krajów oraz z Robertem Zubrinem, znanym popularyzatorem przyszłej kolonizacji Czerwonej Planety.

Producentami programu są Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) oraz Telewizja Polska (TVP), a partnerem medialnym czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii”. Dofinansowanie produkcji zapewnia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Więcej informacji:

 

Reklama