Przejdź do treści

Astronauci z USA i Niemiec przeprowadzili spacer konserwacyjny na ISS

spacer kosmiczny

Dwóch astronautów wyszło na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w drugim spacerze kosmicznym w przeciągu nieco ponad tygodnia. Głównym celem była naprawa systemu kontroli termicznej i instalacje różnego sprzętu.

Spacer o oznaczeniu EVA-80 przeprowadzono 23 marca 2022 r. W skafandrach spacerowych wyszli: Amerykanin Raja Chari (2. spacer kosmiczny w karierze, pierwszy przeprowadził zaledwie 8 dni wcześniej z Kaylą Barron) oraz Niemiec Matthias Maurer, który debiutował w tej roli.

Głównym zadaniem spaceru była instalacja nowych wężyków w urządzeniu Radiator Beam Valve Module, które jest częścią systemu aktywnej kontroli termicznej. Chłodziwem w tym systemie jest amoniak, za którego pomocą zbędne ciepło odprowadzane jest z systemów stacji ISS.

Spacer zaczął się oficjalnie o 13.32 czasu polskiego, kiedy astronauci przebywający jeszcze w śluzie modułu Quest przeszli na zasilanie wewnętrzne swoich skafandrów kosmicznych. Już na początku wyjścia pojawił się drobny problem, kiedy Maurerowi odczepiła się kamera hełmowa. Dopiero po około godzinie współtowarzysz Chari pomógł zabezpieczyć sprzęt za pomocą organizera kabli.

Głównym zadaniem Chariego był montaż nowych wężyków w urządzeniu RBVM systemu kontroli termicznej. Na stacji ISS znajduje się 6 modułów RBVM, za których pomocą kontrolowany jest przepływ amoniaku w systemie kontroli termicznej. W jednym z urządzeń wykryto wyciek, który wymagał wymiany rurek. Chari wykonał tę pracę, podróżując na szczycie ramienia robotycznego Canadarm2.

spacery kosmiczne
Astronauci Raja Chari (u dołu) i Matthias Maurer przy module Quest podczas spaceru kosmicznego EVA-80. Źródło: NASA.

W tym samym czasie Maurer pracował w okolicy europejskiego modułu Columbus, gdzie zamontowana jest zewnętrzna platforma badawcza Bartolomeo. Tam musiał dokończyć instalację kabli systemu zasilania i transferu danych, których nie udało się podłączyć podczas wcześniejszych prac instalacyjnych przy tej platformie.

Następnym zadaniem była wymiana kamery zewnętrznej przy strukturze szkieletowej P1 stacji. Zadanie to wykonali razem Chari i Maurer. Po tym Chari zainstalował jeszcze elementy, które mogą pomóc w przemieszczaniu się podczas przyszłych spacerów. Potem obaj astronauci podłączyli jeszcze zasilanie do remontowanego modułu RBVM.

Na koniec na astronautów czekało kilka drobniejszych prac: zabezpieczenie pokrywy termoizolacyjnej przy japońskim module Kibo, przygotowanie zamontowanych części zapasowych do ewentualnych prac wymiany za pomocą ramienia robotycznego czy poprawa połączenia elektrycznego przy module Destiny. Prac miało być więcej, ale problemy na początku wyjścia przesunęły inne drobne zadania na kolejne spacery.

Astronauci wrócili o 20.26. 3. spacer kosmiczny na ISS w 2022 roku trwał 6 godzin i 54 minuty. Był to 248. spacer w historii działania obiektu. Podczas rozbierania astronautów okazało się, że w hełmie skafandra Maurera znajdowała się woda. Nie było jej bardzo dużo i NASA podkreślała później w komunikatach, że nie było zagrożenia dla astronauty. Ale sytuacja ta przypomina wyciek, który w 2013 roku nastąpił podczas spaceru Włocha Luci Parmittano. Wtedy wody było bardzo dużo i trzeba było awaryjnie przerwać wyjście, trudnością był też powrót do stacji, gdyż woda utrudniała astronaucie widoczność. Agencja będzie musiała przeanalizować ten incydent i przyczyny pojawienia się wody.

 

 

Na podstawie: NASA/NSF/SN

 

Więcej informacji:

Opracował: Rafał Grabiański

Na zdjęciu tytułowym: Matthias Maurer podczas spaceru kosmicznego EVA-80. Źródło: NASA.

 

Reklama