Przejdź do treści

Chiny w pierwszym starcie w 2018 roku wynoszą parę satelitów obserwacji Ziemi Gaojing 1

Druga para satelitów obrazowania Gaojing 1 wystartowała dziś na rakiecie Długi Marsz 2D z kompleksu startowego Taiyuan. Był to pierwszy start rakietowy Chin w tym roku.

Rakieta wzniosła się nad wyrzutnią LC-9 we wtorek o 4:17 nad ranem polskiego czasu. 

O ładunku


Gaojing-1 to grupa cywilnych satelitów przeznaczonych do teledetekcji. Informacje ze statków dostarczają potrzebnej wiedzy kartografom, planistom przestrzennym, firmom z sektora energetycznego, rolnictwu, leśnictwu i wielu innym sektorom, gdzie wykorzystywane są obrazy satelitarne.

Grupa Gaojing-1 składa się już teraz z czterech satelitów na tej samej płaszczyźnie orbitalnej (orbita heliosynchroniczna) o wysokości 500 km. Pierwsze dwa satelity Gaojing 1 01 i Gaojing 1 02 poleciały w grudniu 2016 roku. Niedostateczna praca rakiety nie wyniosła je jednak na wymaganą orbitę i statki musiały użyć więcej paliwa niż planowano, by wspiąć się na właściwe miejsce, kosztem czasu operacji satelitów. W dzisiejszym starcie poleciała para Gaojing 1 03 i Gaojing 1 04.

Satelity są w stanie dostarczać obrazów czarno-białych o rozdzielczości 0,5 m oraz kolorowych o rozdzielczości 2 m. Aktywny pas obrazowania ma szerokość 12 km. Jak na nowoczesny sprzęt obrazujący przystało, Gaojing-1 mogą zbierać obrazy w kilku trybach: długi pas, wiele pasów jednocześnie, wiele punktów jednocześnie i stereo.

Do końca 2022 roku na orbitę powinny trafić wszystkie satelity systemu. Docelowo w obrębie grupy będzie latać 16 optycznych satelitów o rozdzielczości 0,5 m, 4 satelity bardzo wysokiej rozdzielczości (poniżej 0,5 m), 4 satelity radarowe z syntetyczną aperturą pasma X oraz nieokreślona liczba mikrosatelitów multispektralnych z możliwością rejestracji wideo.

Satelity Gaojing 1 bazują na platformie CAST3000B rozwijaną przez Chiny. Każdy satelita został wyposażony w dwa panele słoneczne, ważą 560 kg i są zaprojektowane z przewidywaną długością życia wynoszącą 8 lat.

Podsumowanie


Był to drugi start rakiety orbitalnej w tym roku. Pierwszy lot w 2018 roku należy do firmy SpaceX, która wyniosła 8 stycznia tajemniczy ładunek rządu amerykańskiego Zuma.

W czwartek powinno dojść do startu dwóch kolejnych satelitów systemu nawigacyjnego Beidou. W najbliższym czasie powinno także dojść do startu chińskiego wojskowego satelity obserwacyjnego Ludikancha Weixing 3. 19 stycznia ma wystartować rakieta Długi Marsz 11 z wieloma ładunkami, a 29 stycznia ten sam rodzaj rakiety wyniesie trio satelitów Yaogan Weixing 30.

Źródło: NSF

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Dwustopniowa rakieta Długi Marsz 2D startuje z kolejną parą satelitów Gaojing 1 (03, 04) z kosmodromu Taiyuan. Źródło: Xinhua/Cao Yang.

Reklama