Przejdź do treści

Chiny wysłały swój pierwszy kosmiczny teleskop słoneczny

img

Z kosmodromu Taiyuan w Chinach przeprowadzono start rakiety Długi Marsz 2D. Wysłała ona na orbitę obserwatorium słoneczne CHASE. Jest to pierwszy chiński teleskop kosmiczny poświęcony badaniu Słońca.

Start został przeprowadzony 14 października 2021 r. Rakieta Długi Marsz 2D wystartowała ze stanowiska na kosmodromie Taiyuan o 18:51 czasu lokalnego. Lot przebiegł pomyślnie. Oprócz teleskopu CHASE rakieta wyniosła z powodzeniem na orbitę 10 dodatkowych niewielkich ładunków.


O teleskopie CHASE

CHASE (Chinese H-Alpha Solar Explorer) to pierwszy chiński kosmiczny teleskop słoneczny. Obserwacje Słońca z kosmosu były wykonywane przez Chiny na innych satelitach, choćby pogodowym Fengyun 3E, jednak to pierwsza dedykowana misja. CHASE to ważący 550 kg satelita, który będzie obserwował naszą gwiazdę z orbity heliosynchronicznej o wysokości ponad 500 km.

Teleskop ma wykonywać obserwacje w czerwonej linii spektralnej H-alfa. Światło o tej długości sprawdza się w obserwowaniu atmosfery Słońca, protuberancji (świecących gazów spływających wzdłuż linii pola magnetycznego) czy rozbłysków słonecznych. Dane w tym świetle są też zbierane przez teleskopy naziemne, jednak kosmos daje możliwość rejestrowania czystszych danych (woda w ziemskiej atmosferze absorbuje część emitowanego przez Słońce światła na tej długości fali) oraz obserwacji bez względu na porę dnia i pogodę.

Inżynierowie zaprojektowali dla tego teleskopu dedykowaną platformę satelitarną, która pozwala osiągnąć bardzo wysoką precyzję kierowania instrumentu oraz stabilność jego orientacji. To pozwoliło zrezygnować z systemów naprowadzających instrument i sprzętu do stabilizacji obrazu, a dodatkowo umożliwiło zaimplementowanie dwóch trybów obserwacji: ciągłego całego dysku oraz skaningowego pozwalającego na bardziej szczegółowe obserwacje. Satelita ma dostarczać codziennie ponad 4 Tb surowych danych obserwacyjnych. 

CHASE ma planowany czas misji wynoszący 3 lata. To pozwoli wykonywać obserwacje w czasie narastającej aktywności Słońca w obecnym 11-letnim cyklu. Szczyt aktywności słonecznej tego cyklu przewiduje się na 2025 r. Wysłany teleskop jest prekursorem większego i bardziej złożonego obserwatorium słonecznego ASO-S, które ma zostać wysłane w 2022 r.


Podsumowanie

Oprócz teleskopu na rakiecie podróżowało też 10 dodatkowych ładunków. Były to niewielkie satelity studenckie, szkolne oraz małe ładunki komercyjne od chińskich firm o różnych przeznaczeniach: do badań meteorologicznych, usprawnienia sygnału nawigacyjnego, telekomunikacji, śledzenia statków morskich czy obserwacji Ziemi.

Była to 54. w historii udana misja rakiety Długi Marsz 2D i 4. w 2021 r. Po raz pierwszy w dolnym centralnym członie rakiety zamontowano stabilizatory kratownicowe, podobne do tych używanych w rakiecie Falcon 9 firmy SpaceX. Technologia ta w przypadku tej chińskiej rakiety nie jest rozwijana w celu przyszłego odzyskiwania rakiety, ale dla uzyskania większej kontroli nad jej spadkiem. Stare chińskie kosmodromy rakietowe znajdują się w głębi lądu i często zużyte stopnie spadają w pobliżu zamieszkałych terenów.
 

Więcej informacji:

Na podstawie: China Daily/NSF

Opracował: Rafał Grabiański
 

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 2D startująca z misją CHASE. Źródło: Zheng Bin/Xinhua.

Reklama