Przejdź do treści

Creotech centrum kompetencyjnym CERN!

LHC (Large Hadron Collider) – Wielki Zderzacz Hadronów w CERN. Źródło: CERN

Polska firma Creotech odniosła kolejny sukces na rynku międzynarodowym. Otrzymała właśnie warte ponad pół miliona złotych zlecenie na dostawę zaawansowanych systemów elektroniki pomiarowej dla Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie. Kilka tygodni wcześniej spółka Croetech Instruments S.A. zawarła z CERN trzyletnią umowę dotyczącą projektowania elektroniki pomiarowej – zyskując, jako pierwsza firma w naszej części Europy, status centrum kompetencyjnego tej prestiżowej jednostki badawczej.

Creotech Instruments coraz silniej rozwija współpracę z wiodącymi jednostkami naukowymi na świecie. W 2017 roku firma zrealizowała ważną dostawę zaawansowanej elektroniki pomiarowej dla nowoczesnego centrum naukowego ELI w Czechach. Odbiorcą sprzętu był Instytut Fizyki Czeskiej Akademii Nauk, który prowadzi projekt ELI: EXTREME LIGHT INFRASTRUCTURE, zwany też czeską Gwiazdą Śmierci. W tym roku technologiczna firma z Piaseczna dostarczyła także instrumenty pomiarowe do brazylijskiego synchrotronu Sirius. Wartość tego zlecenie wyniosła około trzy miliony złotych i obejmowała kilkaset różnych modułów pomiarowych.

Pod koniec roku Creotech zanotował kolejny sukces w zakresie produkcji zaawansowanych systemów dla nauki. Wygrał przetarg na dostawę zaawansowanych systemów elektronicznych na potrzeby Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN. Wartość zamówienia, obejmującego około 250 elementów elektroniki pomiarowej, przekracza pół miliona złotych. Część produktów, które zostaną dostarczone do Szwajcarii, została opracowana w ramach projektu HETMAN realizowanego w Szybkiej Ścieżce NCBiR. Ale zlecenie to jest jedynie przykładem zacieśniania współpracy spółki z ośrodkiem CERN. W listopadzie Creotech wygrał otwarty konkurs i stał się jednym z czterech europejskich centrów wspierających laboratorium CERN w projektowaniu elektroniki dla przyszłych akceleratorów i eksperymentów fizyki wysokiej energii działających przy Wielkim Zderzaczu Hadronów.

W ramach konkursu Creotech musiał wykazać się posiadaniem odpowiedniego zaplecza technologicznego, obejmującego specjalistyczne oprogramowanie i urządzenia, sterylne zaplecze produkcyjne, kontrole wizyjną, systemy do naprawy zaawansowanej elektroniki oraz komorę klimatyczną i dostęp do całego szeregu światowej klasy specjalistów zajmujących się elektroniką analogową i cyfrową – w tym pracowników legitymujących się doktoratem w obszarach związanych z wydajnymi pomiarami i specjalistów z certyfikatami niezależnych organizacji, takich jak ESA.

Umowa ramowa między CERN i Creotech podpisana została na trzy lata z możliwością przedłużenia. Władze firmy podkreślają, że w ramach otwartego konkursu CERN wybrał cztery różne firmy, ale Creotech jako jedyna z nich wywodzi się z Europy Wschodniej (pozostałe pochodzą z Danii i Hiszpanii). Warto dodać, że w 2017 roku Creotech po raz kolejny znalazł się w rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej Deloitte Technology Fast 50. Firma zajęła 22. miejsce, odnotowując najwyższy awans w rankingu wszystkich polskich spółek.

 

Czytaj więcej

 

Źródło: Creotech S. A.

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Zdjęcie: LHC (Large Hadron Collider)  Wielki Zderzacz Hadronów w CERN. Źródło: CERN

 

Reklama