Przejdź do treści

Dwie detekcje egzoplanet na zlocie astronomicznym

Podczas XXI Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii 2017, który w tym roku miał miejsce w dniach od 10 -13 sierpnia w Urzędowie koło Kraśnika, Gabriel Murawski z PTMA Białystok przeprowadził dwa udane pokazy obserwacji tranzytów planet pozasłonecznych WASP-33 b oraz WASP-2 b!

Podczas nocy z 10/11 oraz 11/12 sierpnia warunki pogodowe były na tyle dobre, że przy pomocy kamery ASI178MM-c ( (bez filtra żółtego), obiektywu Canon FD 300mm f/2.8L i montażu EQ5, udało się zarejestrować tranzyty dwóch egzoplanet, czego dokonano po raz pierwszy w historii na zlocie astronomicznym! W nagrodę za obserwacje egzoplanet Gabriel Murawski otrzymał nagrodę zlotu "GRAND OZ" tradycje przyznawaną za wybitne osiągnięcia uczestnikom prezentowane co roku na zlocie.

"Dla planety pozasłonecznej WASP-2 b w konstelacji Delfina gwiazda macierzysta jest dość słaba (12 mag), stąd nastąpił wymóg dość długich czasów ekspozycji. W dodatku, później przyszedł Księżyc i nieco pogorszył dokładność pomiarową ze względu na wzrost jasności tła. Na szczęście złapało się wyraźniej, niż w przypadku WASP-33 b."

"W dodatku, ten tranzyt zarejestrowałem w całości. To jest moja czwarta zarejestrowana planeta pozasłoneczna i siódmy pozytywnie uchwycony tranzyt egzoplanety. Na chwilę obecną to najsłabsza gwiazda, dla której złapałem takie przejście na tle gwiazdy."

"Krzywa jasności wygląda średnio z powodu małej ilości punktów. No właśnie, tutaj pojawił się pewien problem z Muniwinem. Do fotometrii wrzucił zaledwie 364 klatki z 1000, gdyż nie potrafi dopasować klatek względem siebie. Wkrótce (po rozwiązaniu) pojawi się dokładniejsza krzywa jasności, dzięki czemu spadek blasku będzie wyraźniejszy (niemal 3x więcej punktów)."

"Każdy punkt to mediana 9 sąsiednich ocen. Obserwacje prowadziłem za pomocą kamery ASI178MM-c (bez filtra żółtego), obiektywu Canon FD 300mm f/2.8L i montażu EQ5. Według przewidywań, najsłabszy możliwy zarejestrowany tranzyt dla gwiazdy 12 mag (takim zestawem) miałby głębokość 0.007 mag, czyli 3x płycej. I myślę, że przy wszystkich punktach (jak się dołoży), to faktycznie byłoby to mniej więcej zgodne. Pomimo dużego spadku jasności, krzywa nie wygląda tak okazale - to dlatego, że dla tak słabych celów (12 mag) korzysta się z teleskopów o średnicy powyżej 20 centymetrów, a nie obiektywu 107 mm"- powiedział Gabriel Murawski.


Planeta pozasłoneczna WASP-2 b znajduje się około 470 lat świetlnych od Ziemi i została odkryta metodą tranzytu w 2006 roku. Natomiast WASP-33 b znajdująca się w konstelacji Andromedy w odległości około 378 lat świetlnych od Ziemi, została odkryta w 2010 roku dzięki programowi SuperWASP.

Podczas dwóch nocy obserwacji tranzytów, uczestniczyło wielu miłośników astronomii z całego kraju, warto dodać, że były to pierwsze w historii tego typu otwarte obserwacje egzoplanet w Polsce!

Autor: Adam Tużnik

Na ilustracji:
Uczestnicy tegorocznych obserwacji egzoplanet na XXI OZMA 2017, w tle ruch gwiazd na sferze niebieskiej w Obserwatorium w Urzędowie koło Kraśnika. Fot. Adam Tużnik

Reklama