Przejdź do treści

ESO Astronomy Camp 2013 dla polskich uczniów

Nocne niebo nad Obserwatorium Astronomicznym Aosta Valley w Saint-Barthelemy we Włoszech
Trwa nabór zgłoszeń na międzynarodowy obóz astronomiczny ESO Astronomy Camp 2013, który odbędzie się we Włoszech. Aby ubiegać się o sponsorowane miejsca trzeba wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Termin upływa 15 października 2013 r. Zachęcamy uczniów w wieku 16-18 lat do zgłaszania się.

Obóz "ESO Astronomy Camp 2013" zostanie zorganizowany po raz pierwszy. Odbędzie się w Alpach, niedaleko granicy Włoch ze Szwajcarią, w Obserwatorium Astronomicznym Aosta Valley w Saint-Barthelemy w gminie Nus we Włoszech. Data trwania obozu to 26 do 31 grudnia 2013 r.

Swój udział mogą zgłaszać uczniowie w wieku od 16 do 18 lat (roczniki 1995, 1996 i 1997). Zajęcia na obozie będą prowadzone w języku angielskim. Będą obejmowały zagadnienia praktyczne i teoretyczne związane z astronomią, np. nocne obserwacje nieba za pomocą teleskopów, a w trakcie dnia ciekawe prelekcje o kosmosie. Zaplanowano także inne aktywności, takie jak sporty zimowe i wycieczki, tak aby obóz był interesującym doświadczeniem dla uczestników.
 
Część miejsc na obozie jest sponsorowana przez organizatora (Europejskie Obserwatorium Południowe) i partnerów obozu z poszczególnych krajów. W przypadku Polski są to trzy sponsorowane miejsca. Jedno ze stypendiów sfinansowało Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA). Aplikować o nie można w ramach konkursu, którego partnerem jest "Urania - Postępy Astronomii". Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie internetowej PTA. Termin zgłoszeń mija 15 października 2013 r.

Dodatkowym partnerem obozu w Polsce jest Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Więcej informacji: