Europejska Fundacja Kosmiczna laureatem Pratt & Whitney Global E-STEM Award

Globalny konkurs E-STEM Awards

Europejska Fundacja Kosmiczna z Krakowa jako jedyna organizacja z Europy znalazła się w gronie laureatów globalnego konkursu E-STEM Awards organizowanego przez amerykański koncern Pratt & Whitney oraz Północnoamerykańskie Stowarzyszenie Edukacji Ekologicznej (NAAEE). Koncern przyznał granty o łącznej wartości 250 tysięcy dolarów 15 organizacjom non-profit z 12 krajów, które wykazały się zaangażowaniem w rozwój programów edukacyjnych dla uczniów w wieku 11–22 lat w zakresie ochrony środowiska, nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (E-STEM).

Europejska Fundacja Kosmiczna, organizator wydarzenia kosmiczno-robotycznego European Rover Challenge, aktywnie angażuje się w kształcenie i inspirowanie kolejnych pokoleń specjalistów E-STEM (Science, Technology, Engineering, and Math Education), dostarczając im narzędzi pozwalające zrozumieć i przetestować w praktyce zdobywaną wiedzę. Jej projekt „Skąd wiemy, że zmienia się klimat?” obejmuje cykl interaktywnych warsztatów i wykładów pozwalających na zrozumienie, w jaki sposób dane satelitarne pomagają w obserwacji zmian klimatycznych i ich skutków. Od 2021 roku w projekcie wzięło udział ponad 5500 uczniów szkół podstawowych i średnich.

Nagroda Pratt & Whitney Global E-STEM Excellence pozwoli nam kontynuować ten projekt, zorganizować dodatkowe warsztaty, a także rozszerzyć tematykę zagadnień związanych ze zmianami klimatu podczas dziesiątej edycji European Rover Challenge w 2024 roku – mówi Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej.

Zespół jurorów z firmy Pratt & Whitney i stowarzyszenia NAAEE (North American Association for Environmental Education) wybrał tegorocznych laureatów spośród ponad 150 kandydatów z 40 krajów. Zwycięzców ogłoszono publicznie 17 października 2023 roku w czasie NAAEE Annual Conference. Wśród uhonorowanych znaleźli się również: Deniz Temiz Derneği (Turcja), Techbridge Girls (USA), Asociación Territorios Vivos El Salvador (Salwador), BLAKE – Sir Peter Blake Trust (Nowa Zelandia), Fablab Winam Foundation (Kenia), Green Girls Platform (Malawi), Green Growth Asia Foundation (Malezja), Nova Scotia Community College Foundation (Kanada), People Protecting the Environment Foundation (Tajlandia), Smart Cheli (Nepal), Sustainable Forestry Initiative Inc. (USA), United Community Nepal – UniCoN (Nepal) oraz Webfala Digital Skills for all Initiative (Nigeria).

Więcej informacji o wszystkich tegorocznych zwycięzcach można znaleźć na stronie firmy Pratt & Whitney oraz na wideo promocyjnym z laureatami.

Program społecznej odpowiedzialności biznesu firmy Pratt & Whitney wspiera inicjatywy, które kładą nacisk na innowacje i wydajność, inspirują kolejne pokolenia i umożliwiają pracownikom wywieranie pozytywnego wpływu na społeczności. Firma dokłada wszelkich starań, aby produkowane przez nią przyszłe generacje silników zapewniały dalszą redukcję emisji CO2, generowały mniejszy hałas i były gotowe do pracy na 100% zrównoważonym paliwie lotniczym (sustainable aviation fuel – SAF).

Źródło: PlanetPartners

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski