Przejdź do treści

Firma z Piaseczna zbuduje pierwszą polską platformę satelitarną

Creotech Instruments
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało firmie Creotech z podwarszawskiego Piaseczna ponad 15 mln złotych na rozwój modułowej platformy satelitarnej przeznaczonej do budowy mikrosatelitów. Seryjna produkcja satelitów bazujących na tej platformie ma rozpocząć się w 2020 roku.

To dobre informacje dla rozwijającego się w naszym kraju przemysłu kosmicznego. Jest to wyjątkowy przypadek lokowania tak dużej sumy pieniędzy w jednym projekcie. Dla porównania Polska Agencja Kosmiczna utworzona w 2014 roku dysponuje budżetem w wysokości 10 mln złotych (dane z 2015 roku).

Jak podkreśla dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments - z 30,57 mln Euro jakie Polska wpłaca rocznie do budżetu Europejskiej Agencji Kosmicznej tylko połowa z tych środków wraca do Polski pod postacią projektów i zleceń dla działających w naszym kraju firm i instytucji. Dlatego dofinansowanie z budżetu państwa o takiej wartości na pojedynczy projekt rozwojowy to rzecz wyjątkowa.

Firma Creotech Instruments działa od 2008 roku w sektorze kosmicznym. Do największych dotychczasowych osiągnięć spółki można zaliczyć budowę komponentów do eksperymentu naukowego ASIM na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Obecnie firma zaangażowana jest w kilkanaście projektów sektora kosmicznego prowadzonych przez Europejską Agencję Kosmiczną i podmioty prywatne.

Platforma satelitarna rozwijana przez Creotech otrzyma największe środki spośród wszystkich wybranych do dofinansowania firm w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

- Projekt, który uzyskał dofinansowanie jest częścią programu budowy platformy satelitarnej HyperSat. W ramach projektu powstanie w pełni funkcjonalny szkielet tej platformy. Następnym krokiem (...) będzie zaproponowanie szeregu projektów uzupełniających, w ramach których powstaną dodatkowe podsystemy platformy. Do projektów tych zamierzamy zaprosić szereg polskich firm i dzięki temu zbudować silny ekosystem polskich podmiotów kosmicznych – mówi Jacek Kosiec, dyrektor programu kosmicznego Creotech Instruments S.A.
 

Platforma HyperSat


Firma zaproponowała w kwietniu bieżącego roku plan budowy uniwersalnej, modułowej platformy satelitarnej nazwanej HyperSat. Platforma ma być dostosowana do umieszczania na niej ładunku o różnorakim przeznaczeniu: radiowym, telekomunikacyjnym czy obserwacji Ziemi (optoelektronicznym lub radarowym). Firma ma ambicję uruchomienia fabryki mikrosatelitów przystosowanej do produkcji flotylli satelitów jak również specjalizowanych pojedynczych satelitów.

HyperSat ma być w założeniu otwartą platformą, kompatybilną z powszechnie stosowanymi modułami użytkowymi, wykorzystywanymi obecnie w minisatelitach standardu CubeSat jak również większymi systemami. Creotech zachęcać będzie podmioty krajowe do współpracy w rozwoju platformy.

W najmniejszej konfiguracji satelita ma mieć wymiary 30x30x10 cm i wagę 10 kg, natomiast największy rozwijany rozmiar to będzie 30x30x60 cm i waga do 60 kg. W ramach platformy powstanie modułowa struktura umożliwiająca łatwe rozszerzanie budowanego satelity o nowe moduły, system separacji satelity od rakiety nośnej, komputer pokładowy, systemy zasilania i pozyskiwania energii z ogniw fotowoltaicznych, baterie oraz moduły łączności.
 

Przyszłość sektora kosmicznego?


Rynek minisatelitów jest prężnie rozwijającym się kierunkiem sektora kosmicznego. Dzięki postępującej miniaturyzacji elektroniki i innych komponentów wymaganych w satelitach możliwe jest wykonywanie przez nie coraz większej ilości zadań. Widać to w statystykach liczby wynoszonych minisatelitów. Prognozuje się stały trend wzrostowy w tej dziedzinie.

Firma chce się więc wpisać w tą tendencję, a segment zminiaturyzowanych urządzeń został wskazany jako najbardziej perspektywiczny dla polskiego sektora kosmicznego przez Polską Strategię Kosmiczną – dokument przyjęty przez Radę Ministrów na początku 2017 roku.

Jeśli firma wykorzysta potencjał drzemiący w proponowanych rozwiązaniach, ma szansę stać się liczącym integratorem niewielkich satelitów na rynku zagranicznym i przyspieszyć rozwój polskiego przemysłu kosmicznego.

Więcej informacji: Na zdjęciu: Model w skali 1:1 rozwijanej platformy satelitarnej HyperSat. Źródło: Creotech Instruments S.A.

Reklama