Przejdź do treści

Firmy polskiego sektora kosmicznego angażują się w walkę z pandemią COVID-19

img

W walkę z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 zaangażowały się także firmy z sektora kosmicznego. Wśród nich jest polski Creotech Instruments S.A.

Firma Creotech Instruments i jej pracownicy rozpoczęli produkcję przyłbic ochronnych, mocowań do masek jednorazowych, pudełek do bezpiecznej intubacji i przejściówek do filtrów. Dzienne moce produkcyjne spółki to ponad 1000 przyłbic, kilkaset przejściówek i kilka pudeł do intubacji. Wyposażenie to trafia do służby medycznej w szpitalach w Krakowie, Lublinie, Radomiu, Gdańsku i kilku innych miejscowościach. Wszystko organizowane jest w ramach akcji Maska dla Medyka. Firma podjęła współpracę z Semicon, która przekazała materiały do produkcji, dzięki czemu wyposażenie oddawane jest medykom za darmo.

Oprócz działań produkcyjnych, Creotech nawiązał współpracę z Fundacją im. ks. Jana Kaczkowskiego, która organizuje zbiórkę funduszy na opłacenie zakupu nowych partii materiałów produkcyjnych. Fundację można wesprzeć dokonując wpłaty: Fundacja im. ks. Jana Kaczkowskiego, ul. Kazimierza Wielkiego 16B/10, 81-780 Sopot, nr konta 54 1240 1242 1111 0010 7685 0834. W tytule przelewu należy wpisać „Materiały i narzędzia do produkcji środków ochrony dla medyków – cele statutowe”. Każda zebrana złotówka pozwala na wyprodukowanie jednej przyłbicy.

Creotech angażuje się w walkę z COVID-19 również od strony technologicznej. Firma opracowuje rozwiązania dla dronów bezzałogowych. Dzięki działalności spółki, drony będą mogły w przyszłości prowadzić loty nad obszarami miejskimi, wykonując zadania dostawy paczek, monitoringu czy przeprowadzania akcji odkażania.

Jak podkreśla Jacek Kosiec, prezes Creotech Instruments: po wybuchu pandemii pierwszym celem naszej spółki było zapewnienie ciągłości jej funkcjonowania. Dzięki wdrożonym rozwiązaniom pracy zdalnej udało się zapewnić utrzymanie działalności biznesowej spółki. Następnie przyszedł czas na wsparcie obrony naszego kraju w walce z koronawirusem. Stąd nasze aktualne zaangażowanie w akcję produkcji wyposażenia ochronnego dla medyków. Teraz rozpoczynamy przygotowania do kolejnej fazy – aktywnych działań antykryzysowych. Wykorzystamy w nich np. nasz system do planowania, monitorowania i kontroli lotów oraz przetwarzania danych z dronów – CreoScan. Jednocześnie pracujemy nad kolejnymi zaawansowanymi rozwiązaniami, m.in. do leczenia infekcji czy dezynfekcji.

 

Na podstawie: Creotech Instruments

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Dzienna produkcja przejściówek do filtrów, uzyskana przez Grzegorza Kasprowicza, pracownika i jednego z założycieli Creotech Instruments S.A.

Reklama