Zostało już niewiele czasu na zaplanowanie takiej wizyty! W imieniu Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu serdecznie zapraszamy na pokaz "Tranzyt Merkurego" już 11 listopada (najbliższy poniedziałek). Warto też spojrzeć na pełen program listopadowych spotkań w Planetarium.
W dniu 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości) Planetarium zaprasza na obserwacje jednego z najciekawszych zjawisk na niebie w roku 2019, czyli tranzytu Merkurego. By móc zobaczyć przejście Merkurego na tle tarczy Słońca, warto wspomóc się teleskopem, lunetą lub lornetką - i tylko i wyłącznie z użyciem odpowiednich filtrów przeciwsłonecznych lub metodą rzutowania obrazu Słońca na specjalny ekran.
Bardzo ważne: nigdy nie należy patrzeć bezpośrednio na Słońce za pomocą lornetek i teleskopów, które nie są wyposażone w specjalne filtry. Grozi to nawet utratą wzroku!
Na zdjęciu: Tranzyt Wenus - Grudziądz 2012.
Pełen program otwartych spotkań w grudziądzkim Planetarium: Listopad 2019
11 listopada, godz. 11:30
- Seans w planetarium: "W poszukiwaniu ciemnej materii".
Seans opowiada o jednej z największych zagadek Wszechświata - ciemnej materii. Ciemna materia prawdopodobnie otacza nas, przenika nasze ciała w każdej sekundzie naszego życia jednak nie jesteśmy w stanie jej zobaczyć, poczuć a nawet wykryć najczulszymi przyrządami naukowymi.
Wstęp wolny.
11 listopada, godz. 12:30
- Seans w planetarium: "Nasz Wszechświat".
Seans zabiera nas w kosmiczną podróż do krańców znanego Wszechświata. Na początku omawiane są wszystkie planety Układu Słonecznego, następnie przelatujemy przez Drogę Mleczną aby polecieć dalej aż do odległych galaktyk oddalonych o miliardy lat świetlnych.
Wstęp wolny.
ZJAWISKO ASTRONOMICZNE ROKU 2019: TRANZYT MERKUREGO -
11 listopada, w godzinach 13:30-15:30
- Obserwacje tranzytu Merkurego na tle tarczy Słońca (w przypadku dobrej pogody).
Przejście Merkurego na tle tarczy Słońca, czyli tak zwany tranzyt Merkurego, to zjawisko astronomiczne zachodzące wtedy, gdy planeta Merkury znajduje się dokładnie pomiędzy Ziemią i Słońcem. Merkury jest wówczas widoczny na tle tarczy słonecznej w postaci powoli przemieszczającej się na niej, ciemnej, małej plamki. Kolejne takie zjawisko zobaczymy w Polsce dopiero w 2032 roku!
Wstęp wolny.
13 listopada, godz. 18:15
- Zajęcia dla dzieci: „Świetliste wstęgi na niebie, czyli zorza polarna”.
Obowiązują wcześniejsze zapisy mailowe: planetarium.grudziadz@gmail.com (zapisy możliwe do 11 listopada). Preferowany wiek dzieci: od lat 8.
Wstęp wolny.
27 listopada
- od godziny godz. 17:00 - obserwacje astronomiczne (w przypadku złej pogody seans w planetarium).
Wstęp wolny.
Wszystkie imprezy odbywają się w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Grudziądzu, ul.Hoffmanna 1 (ostatnie piętro w Zespole Szkół Technicznych).
Na zdjęciu: Tranzyt Merkurego - Grudziądz 2016.
Czytaj więcej:
- Rezerwacja seansów dla grup
- Strona Planetarium
- Więcej na temat tranzytu Merkurego
- Niebo w listopadzie 2019 (odc. 1) - tranzyt Merkurego
- Tranzyt Merkurego widziany z Marsa
Źródło: Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Grudziądzu
Opracowanie: E. Kuligowska
Na zdjęciu: Przejście Merkurego na tle tarczy Słońca z roku 2006. Źródło: NASA