11 maja Szkoła Podstawowa w Porębie gościła 28 finalistów Gminnego Konkursu Astronomicznego dla uczniów szkół podstawowych w Gminie Myślenice. Poziom wiedzy uczestników był niezwykle wysoki. Gośćmi specjalnymi Konkursu byli astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Gminny Konkurs Astronomiczny odbył się już po raz czwarty. W tym roku jego tematem przewodnim był „Mars – czerwona planeta”. Uczestnicy musieli wykazać się gruntowną wiedzą na temat czwartej planety Układu Słonecznego. Konkurs był też okazją do uczczenia 550 rocznicy narodzin Mikołaja Kopernika – polskiego astronoma, który zrewolucjonizował naszą wiedzę o Wszechświecie.
W pierwszym etapie konkursu, 27 kwietnia, w poszczególnych szkołach uczniowie rywalizowali ze sobą w wiedzy na temat Marsa, Kopernika i Układu Słonecznego. Do finału awansowało dwóch najlepszych uczniów z każdej szkoły biorącej udział w konkursie. Test finałowy obejmował wiedzę o Marsie, o Układzie Słonecznym oraz o profesorze Tadeuszu Banachiewiczu, założycielu Obserwatorium Astronomicznego na Lubomirze i patronie Szkoły Podstawowej w Porębie.
Rokrocznie w konkursie bierze udział ponad stu uczniów ze szkół w Gminie Myślenice. Tegoroczny finał zgromadził 28 uczniów. Zwyciężyła Anna Szewczyk z Krzyszkowic. Miejsce II zajęli Karolina Bylica z Bysiny oraz Kamil Szlachetka z Polanki. III miejsce zajęły Angelika Kucała i Hanna Norek z Krzyszkowic.
Specjalnymi gośćmi konkursu byli Elżbieta Kuligowska i Tomasz Kundera z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, którzy przygotowali dla uczestników konkursu wystąpienie poświęcone zarówno astronomii jako nauce o gwiazdach i dalszym Wszechświecie, jak i osobie Mikołaja Kopernika – wielkiego astronoma, który jako odkrywca teorii heliocentrycznej „wstrzymał Słońce – ruszył Ziemię!”
Jesteśmy niezwykle wdzięczni naszym gościom z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego za obecność oraz za wygłoszony wykład dla uczestników konkursu. To dla nas wyróżnienie, ale jednocześnie szansa na współpracę w przyszłości i popularyzację astronomii wśród uczniów naszej szkoły oraz uczniów szkół podstawowych w Gminie Myślenice – mówi Ilona Dąbrowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Porębie.
Konkurs astronomiczny jest organizowany w Porębie od 2018 roku. Poprzednie edycje poświęcone były Układowi Słonecznemu, Księżycowi oraz Słońcu. W czasie pandemii konkurs odbywał się zdalnie. Na stałe wszedł do kalendarza Szkoły Podstawowej w Porębie. Myślę, że nasza szkoła jest naturalnym domem dla konkursu astronomicznego. Nasz patron, prof. Tadeusz Banachiewicz, był znakomitym astronomem, jednym z najbardziej znanych profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był jednocześnie związany z ziemią myślenicką, bo w 1922 roku założył tu, na szczycie Lubomira Narodowy Instytut Astronomiczny, gdzie w okresie międzywojennym odkryto dwie komety. – wyjaśnia Ilona Dąbrowska. – Konkurs zrodził się 5 lat temu z idei uświetnienia 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Chcieliśmy pokazać, że odradzająca się po latach niewoli i zaborów Polska niemal od razu mogła poszczycić się niezwykle utytułowanymi naukowcami, którzy zadziwiali świat nauki swoją innowacyjnością i kreatywnością – dodaje Justyna Słowik, nauczycielka z Poręby, organizatorka konkursu.
Konkurs organizuje Szkoła Podstawowa w Porębie, nagrody ufundowała Gmina Myślenice. Już teraz zapraszamy do kolejnej edycji konkursu astronomicznego w roku 2024 – w planach jest edycja poświęcona m. in. satelitom Układu Słonecznego.
Czytaj więcej:
Źródło: Szkoła Podstawowa w Porębie
Opracowanie: Elżbieta Kuligowska
Zdjęcia: SP w Porębie