Przejdź do treści

„Kosmiczna filharmonia” czyli koncerty edukacyjne dla dzieci

Plakat cyklu "Kosmiczna filharmonia"

Filharmonia Bałtycka wspólnie z Polską Agencją Kosmiczną przygotowała w sezonie artystycznym 2017/2018 ciekawą ofertę edukacyjną dla dzieci, która łączy muzykę klasyczną z wyprawami w kosmos. Cykl koncertów nazywa się "Kosmiczna filharmonia".

Filharmonia Bałtycka, która mieści się w Gdańsku na ul. Ołowianka 1, przygotowała dla dzieci w roku szkolnym 2017/18 dwa cykle koncertów edukacyjnych. Pierwszy z nich, czyli „Kosmiczna filharmonia” miał swoją inaugurację 16 października br. Jego pomysłodawczyniami są Anna Bona i Natalia Walewska. Autorki uważają, że sztuka i muzyka ma zdecydowany wpływ na rozwój dziecka, a dodatkowo dzieci są wdzięcznym, ale i trudnym (wybrednym) odbiorcą, gdyż jak im coś się nie spodoba, to ponownie tego nie spróbują. Stąd były spore obawy o odbiór cyklu.

Drugim partnerem „Kosmicznej filharmonii”, od strony naukowej, jest Polska Agencja Kosmiczna, a dokładnie Przemysław Rudź z Departamentu Edukacji, który jest konsultantem naukowym całego cyklu.

„Kosmiczna filharmonia” to „[…] niekonwencjonalna formuła koncertu, zachwycające multimedialne pokazy, pasjonujące połączenie sztuki z nauką”, to połączenie wiedzy o kosmosie z edukacją muzyczną skierowaną do dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Czas trwania koncertu to ok. 60 minut.

Na czas koncertów sala koncertowa Filharmonii Bałtyckiej zamienia się w kosmiczne obserwatorium, w którym najmłodsi mogą zobaczyć i usłyszeć atrakcyjne widowisko muzyczne z wykorzystaniem nowych technologii i materiałów filmowych. Całość prowadzona jest przez aktora (Bogdan Smagacki) przebranego za Jana Heweliusza.

Na pierwszy ogień wystawiono „Koncert edukacyjny - Muzyczny wszechświat”. W opisie koncertu można przeczytać „Przygotujcie się na prawdziwą sensację naukową! Najnowsze odkrycie Jana Heweliusza to istna rewolucja. Gdański astronom podczas rutynowych obserwacji zupełnie niespodziewanie odkrył Planetę Muzyki. Okazuje się, że żyją na niej najsłynniejsi kompozytorzy we Wszechświecie. Jak się tam dostali? Jaką mają misję? Tego jeszcze nie wiadomo. Na te i inne pytania z dziedziny Astromuzyki Heweliusz poszuka odpowiedzi w gdańskiej Filharmonii. W programie m.in.: J.S. Bach, A. Vivaldi., L. Boccherini, G.F Haendel”.

Obawy dotyczące odbioru tak pomyślanej edukacji muzyczno-kosmicznej minęły po premierowym koncercie. Pani Anna Bona była miło zaskoczona żywiołową reakcją najmłodszej publiczności, gdyż były spontaniczne brawa, owacje na stojąco, okrzyki „wow”, a dzieci wychodziły rozżalone, że już koniec. Dopisała także frekwencja.

Sala koncertowa Polskiej Filharmonii Bałtyckiej jest równocześnie salą kongresową mogącą pomieścić blisko 1200 osób. Wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt oświetleniowy i nagłośnieniowy, system tłumaczeń symultanicznych, system wspomagający słyszenie oraz system projekcji statycznej i dynamicznej. Specjalnie zaprojektowane ruchome podsufitowe ekrany oraz materiały wykończeniowe sali pozwalają na dowolną konfigurację akustyki. Sala posiada nowoczesny system łączy światłowodowych umożliwiających transmisje radiowe i telewizyjne. Obiekt przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych” – z materiałów informacyjnych Filharmonii Bałtyckiej.

Następny koncert edukacyjny z cyklu „Kosmiczna filharmonia” odbędzie się 4 i 5 grudnia 2017 r. pod tytułem „Koncert Edukacyjny – Instrumenty Jana Heweliusza”.

Paweł Z. Grochowalski

Źródło: Filharmonia Bałtycka, portal trojmiasto.pl, Przemysław Rudź

Reklama