Przejdź do treści

Kosmiczne astrotańce i inne atrakcje na 22. Pikniku Naukowym w Warszawie

piknik

W sobotę 9 czerwca 2018 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie 22. Piknik Naukowy. Wśród wielu atrakcji znajdziecie też namiot Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz „Uranii”. Zapraszamy od godz. 11:00 do 20:00.

Organizatorami 22. Pikniku Naukowego są Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik. Piknik odbędzie się na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. W jego ramach zaplanowano liczne atrakcje z różnych dziedzin nauki i techniki. Co ciekawego znajdziemy tam z tematyki astronomicznej i kosmicznej?

Przede wszystkim zapraszamy na stoisko Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz „Uranii” w namiocie A14. Całość zatytułowana jest „Kosmiczne astrotańce” i będzie składać się z kilku pokazów i atrakcji interaktywnych.

Mapka stoisk na Stadionie Narodowym. Czerwonym okręgiem zaznaczono namiot A14 z atrakcjami od Polskiego Towarzystwa Astronomicznego i „Uranii”

A14 – Kosmiczne astrotańce – pokazy w namiocie PTA i Uranii

Wirtualna podróż w głęboki kosmos i z powrotem

Na stanowisku „Wirtualna podróż w głęboki kosmos i z powrotem” przy pomocy gogli wirtualnej rzeczywistości (VRA) i aplikacji VRTV Free będzie możliwy przelot przez symulację superkomputerową EAGLE prezentującą ciemną materię, gaz międzygwiazdowy i gwiazdy. Symulacja prezentuje powstawanie galaktyk i struktury kosmosu. Drugą możliwością będzie przelot przez realny Wszechświat zwizualizowany na podstawie przeglądu galaktyk Sloan Digital Sky Survey (SDSS). Trzeci przelot pt. „Millennium 1” to z kolei okazja poznania kosmosu w największych skalach (symulacja Millennium uwzględniająca tylko ciemna materię).

Teleskop Ciemnej Materii

W tym przypadku będzie okazja do obejrzenia w formie multimedialnej renderingów z symulacji komputerowych. Do wyboru film z projektu EAGLE pokazujący powstawanie dużej galaktyki spiralnej oraz fragment z symulacji APOSTLE z najazdem i obrotem dookoła systemu, który odpowiada naszej Lokalnej Grupie galaktyk.

Soczewkowanie grawitacyjne na żywo

Sprawdź na żywo, jak działa soczewkowanie grawitacyjne. W tym pokazie używany jest sensor ruchu KINECT i specjalne oprogramowanie. Można będzie wirtualnie zwiększyć masę swojego ciała i zobaczyć, jak zniekształciłoby ono obrazy odległych galaktyk albo nawet zwykłego tła z Pikniku Naukowego.

Galaxymakers.org i hologram

Na tym pokazie interaktywnie z widzami widzimy hologramy i animacje małych wycinków kosmosu w symulacjach na żywo.

Gry planszowe i zabawy dla dzieci

Różne gry dla dzieci, które zajmą uwagę najmłodszych.

Zapytaj astronoma i promocja „Uranii„, „Astronarium” oraz ESO

Na stoisku będą dyżurować astronomowie, którym będzie można zadawać pytania. Będzie też okazja spotkać się z osobą z redakcji „Uranii” i „Astronarium” oraz otrzymać upominki, w tym np. kosmiczne pocztówki od Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO).

Inne stoiska z pokazami o astronomii i kosmosie

Poza powyższymi atrakcjami w wykonaniu Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, „Uranii” i „Astronarium”, w ramach Pikniku zaplanowano też sporo pokazów astronomicznych zorganizowanych przez inne instytucje. Poniżej ich opisy zaczerpnięte z oficjalnego programu imprezy.

A2 – Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Rakieta kosmiczna – poznamy zasady fizyki rządzące ruchem rakiety w atmosferze i dalszej przestrzeni kosmicznej. Przyjrzymy się konstrukcji rakiety skonstruowanej  przez studentów AGH. Na koniec prześledzimy symulację jej lotu.

Autonomiczne pojazdy planetarne – będziemy eksplorować powierzchnię Marsa (wykorzystamy do tego łazik marsjański Kalman). Zbadamy powierzchnię Czerwonej Planety, a potem wyślemy łazik z powrotem do domu, na Ziemię.

A11 – Włoski Instytut Kultury w Warszawie i INFN (Istituto Nazionale di Fisica Nucleare)

Curvare lo spazio (Zakrzywić czasoprzestrzeń) – przyjrzymy się deformacjom przestrzeni i czasu, które w kosmosie wywoływane są przez ciała o wielkiej masie. Sami też zakrzywimy czasoprzestrzeń!

Model interferometru – dowiemy się, czym jest interferometr. Na pomniejszonym modelu przyjrzymy się działaniu detektora fal grawitacyjnych VIRGO. Ramiona prawdziwego detektora mają trzy kilometry długości!

A12 – Pracownia Muzeum Ziemi Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Przybysze z kosmosu! – przyjrzymy się świadkom narodzin Układu Słonecznego. Dotkniemy ciał niebieskich, które przybyły do nas z kosmosu. Nauczymy się rozpoznawać meteoryty i sprawdzimy, czy Ziemi grozi kosmiczne zderzenie.

A13 – Klub Astronomiczny Almukantarat

Tęcza a ruch ciał niebieskich – porozmawiamy o jednym z podstawowych badań ruchu ciał niebieskich, czyli spektroskopii. Dowiemy się, czym jest widmo i na czym polega efekt Dopplera. Przyjrzymy się rejestracji widma. Wykonamy też własne spektroskopy.

Co się rusza w kosmosie? – porozmawiamy o ruchach ciał niebieskich. Dowiemy się, czym są tranzyt i rezonans orbitalny. Poznamy też rodzaje zaćmień Słońca.

Skąd się bierze kształt rakiety? – aerodynamiczny  kształt  rakiety  jest  kluczowy dla  uzyskania  dużej  prędkości oraz zachowania stabilność podczas lotu. Przekonamy się o tym, przeprowadzając eksperyment w tunelu aerodynamicznym.

Mapka nieba – zrób to sam! – czemu wydaje nam się, że to gwiazdy krążą na niebie, a nie my się obracamy? Od czego zależy wysokość górowania Słońca? Wykonamy mapki nieba i porozmawiamy o wpływie ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi na ruch sfery niebieskiej.

Czy światło może poruszyć? – wiek  XIX  przyniósł  nam  fascynującą  wiedzę  o  naturze  najważniejszego  materiału obserwacyjnego dla astronomów – światła. Okazało się, że brak masy nie wyklucza posiadania pędu. By to udowodnić, William Crookes stworzył pewne urządzenie. Przyjrzymy się mu i poznamy wyniki tego doświadczenia

A14 –​​​​​​​ stoisko PTA i Uranii (opis atrakcji powyżej)

A15 – Studenckie Koło Astronautyczne

Sterowanie robotem mobilnym za pomocą wizji zdalnej – będziemy sterować robotem mobilnym – Gają. Dzięki wizji zdalnej robot będzie się poruszał po specjalnie przygotowanym torze i tylko od nas będzie zależało, jaki dystans pokona.

Sterowanie ramieniem robotycznym – pokierujemy ramieniem robotycznym, które jest elementem łazika marsjańskiego Skarabeusz. Za pomocą komputera będziemy podnosić, układać i przewracać przeszkody. Jak na Marsie :-)

Start rakiety na wodę – odpalimy rakietę. Odrzut zapewni woda i sprzężone powietrze. Wzniesiemy się na kilkanaście metrów. 10, 9, 8... zapłon!

A22 – Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 339 im. Raoula Wallenberga

Nieważkość – przeprowadzimy  doświadczenie,  aby  przekonać  się,  jak  nieważkość  działa  w  praktyce. Dowiemy się też, co nas czeka, gdy będziemy się ważyć... w windzie.

A26 – Uniwersytet w Białymstoku, II LO w Białymstoku, Elte University Budapest, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie

O obrotach sfer niebieskich... i naszej rodzimej planety Ziemi – czy kontynenty zawsze wyglądały tak jak teraz? Czym są strefy czasowe? Czy możliwe, by samolot wyleciał z Hongkongu w czwartek, a przyleciał do San Francisco w środę? Na przygotowanych wcześniej modelach przyjrzymy się konsekwencjom ruchów Ziemi. Będziemy też oglądać niebo przez okulary VR.

A34 –​​​​​​​ Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Wyrusz na Marsa! – uwaga, kosmonauci! Zadanie: eksploracja powierzchni Marsa za pomocą modelu łazika podłączonego do interfejsu on-line. Przed nami zadania naukowe przy badaniu Czerwonej Planety, radzenie sobie z trudnościami technicznymi, naprawy i planowanie tras. Ot, codzienność na Marsie.

Odkrywcy planet – jak wygląda Układ Słoneczny? Spróbujemy go odtworzyć na specjalnym panelu. Przed nami zadanie ułożenia na swoich miejscach wszystkich planet Układu. Uwaga, nie możemy zawieść kosmonauty, który przygląda się naszym dokonaniom.

A36 – Centrum Badań Ziemi i Planet – Geoplanet

Latające skały – co się  dzieje, gdy meteoryt uderzy w ziemię? Przeprowadzimy eksperyment, który to zobrazuje. Obejrzymy też fragmenty prawdziwych meteorytów, tektytów i skał wulkanicznych wyrzucanych w powietrze w trakcie erupcji wulkanu.

Eppur si muove – a jednak się porusza - tellurium to mechaniczny model układu Ziemia–Słońce–Księżyc. Na modelu przyjrzymy się ruchowi ciał niebieskich i dowiemy się, czym jest cykl dobowy, przypływy i odpływy oceanów, zaćmienia, cykle pór roku.

Plamy na Słońcu – będziemy obserwować plamy ma Słońcu. Przy korzystnych warunkach dojrzymy również Wenus, Jowisza i Księżyc. Podczas obserwacji przekonamy się, jak szybki jest pozorny ruch na niebie Słońca, Księżyca i planet.

Ruch obiegowy Ziemi wokół Słońca – przeprowadzimy eksperyment, podczas którego dowiemy się, czym jest ruch obrotowy Ziemi i ruch liniowy. Porozmawiamy o sile Coriolisa i przekonamy się, czy Ziemia jest idealną kulą. Będą też krzyżówki i rebusy tematyczne.

Ruch sztucznych satelitów Ziemi – dlaczego satelity nie spadają na Ziemię? Aby się przekonać, przeprowadzimy eksperyment. Będziemy też śledzić ruch prawdziwych satelitów Ziemi.

A44 – Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej

LEO – radar do pomiarów obiektów na niskiej orbicie okołoziemskiej – dowiemy się, czym się zajmuje Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Poznamy konstrukcję i sposób działania radaru LEO, a później przyjrzymy się, jak wykrywa obiekty na orbicie okołoziemskiej.

A50 – Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

Model grawitacji Einsteina – czym jest grawitacja? Dowiemy się podczas eksperymentu. Sprawdzimy, jak większe ciała oddziałują na mniejsze i co z tego wynika.

Wizualizacja praw Keplera – dowiemy się, jak wygląda ruch w polu grawitacyjnym. W komputerowej aplikacji wybierzemy ciało niebieskie i będziemy modelować jego ruch.

B2 –​​​​​​​ Centrum Nauki Kopernik

Obserwacje teleskopowe – nauczymy się obsługiwać teleskop. Przyjrzymy się konstrukcji i poznamy jego możliwości. Potem wspólnie pooglądamy zdjęcia.

Rakieta w górę! – porozmawiamy  o  rakietach. Poznamy ich budowę i system  zasilania. Będziemy też konstruować własne rakiety, które odpalimy ze specjalnej wyrzutni. 3, 2, 1... start!

Wrzuć planetę na orbitę – przyjrzymy się Układowi Słonecznemu. Na specjalnej makiecie umieścimy modele planet zgodnie z ich układem w kosmosie.

B14 – Ośrodek Badań Nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego

Satelity okrążają Ziemię – wykorzystując zobrazowania satelitarne, zdjęcia lotnicze i inne dane, będziemy obserwować Ziemię. Dzięki tym materiałom przyjrzymy się, jak bardzo niszczymy nasze dziedzictwo kulturowe poprzez zwiększanie areału pól, rozkopywanie ziemi, rozwój górnictwa odkrywkowego, a także świadome rabowanie i dewastowanie zabytkowego dziedzictwa ludzkości.

D2 – Koło Naukowe Chemików Wydziału Nowych Technologii i Chemii Wojskowej Akademii Technicznej

Napęd rakietowy – jak działa silnik rakietowy? Przekonamy się na modelu pojazdu wyposażonego w silnik wypełniony paliwem rakietowym.

Rakietowa butelka – odpalimy butelkową rakietę. Do wytworzenia ciągu napędowego użyjemy tylko wody i ciekłego azotu.

D6 –​​​​​​​ Instytut Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej

Domowy sposób na odbiór zdjęć z kosmosu – na orbicie okołoziemskiej znajdują się setki sztucznych satelitów. Część z nich posiada aparaturę do rejestracji i transmisji zdjęć naszej planety. Dowiemy się, jak za pomocą amatorskiej aparatury możliwe jest odebranie tych zdjęć i wyświetlenie ich na ekranie komputera.

D27 – Warmia i Mazury. Szlak Kopernikowski

Ruch obrotowy Ziemi i co ma do tego bączek? – porozmawiamy o ruchu obrotowym Ziemi. Pomogą nam w tym żyroskop, tellurium oraz bączki dziecięce. Tak, bączek podlega tym samym prawom co nasza planeta!

Zrób sobie planetę – zrobimy sobie własną planetę. Użyjemy do tego styropianowych kul, które będziemy malować i oklejać.

Obserwacja Słońca przy użyciu teleskopu – będziemy obserwować Słońce. Dowiemy się o nim wielu ciekawych rzeczy i sprawdzimy, czy to możliwe, że się rusza.

Słońce zegarem – odkryjemy  tajemnice  zegara  słonecznego. Szczegółowo przyjrzymy się jego konstrukcji i poznamy historię wykorzystywania tego typu zegarów do pomiaru czasu.

E7 –​​​​​​​ Planeta Robotów

Łazik marsjański – przeniesiemy się na Marsa. Na modelu powierzchni Czerwonej Planety będziemy jeździć marsjańskim łazikiem. Nie będzie to zwykła wycieczka, bo czeka nas m.in. przejazd na czas wyznaczonym torem oraz pobranie próbki gruntu.

 

Więcej informacji:

 

 

Reklama