Przejdź do treści

Moduł SMILE nowego satelity prognozującego kosmiczną pogodę w drodze do Chin

Moduł cieplny satelity SMILE po pomyślnie zakończonym przeglądzie Źródło: Airbus.

Europejska spółka Airbus Defence and Space informuje, że Moduł STM (Structural Termal Model) satelity SMILE (Solar wind Magnetosphere Ionosphere Link Explorer) pomyślnie przeszedł przegląd i został już wysłany do Luksemburga, skąd lada chwila wyruszy w podróż do Szanghaju. Tam zostanie zainstalowany na chińskiej platformie satelitarnej, co pozwoli ukończyć testy całego satelity.

W roku 2019 firma Airbus została wybrana przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) na głównego wykonawcę europejskiego modułu SMILE dla przyszłego chińsko-europejskiego satelity prognozującego pogodę kosmiczną. Komponent po niedawnym przeglądzie trafi ostatecznie do Chin, gdzie w zostanie zainstalowany na platformie satelitarnej i zintegrowany z resztą satelity.

Po co nam nowy satelita tego rodzaju? Oczywiście do celów naukowych, ale lepsze zrozumienie mechanizmów rządzących pogodą kosmiczną jest także kluczem do precyzyjnego przewidywania wydarzeń, które są z nią bezpośrednio związane i mogą wpływać na magnetosferę naszej planety, satelity orbitujące wokół niej, a nawet infrastrukturę elektryczną na Ziemi. SMILE ma badać środowisko magnetyczne Ziemi (magnetosferę) w skali globalnej. Pozwoli naukowcom na pełniejsze zrozumienie wzajemnych interakcji zachodzących między Słońcem a Ziemią – poprzez obserwowanie przepływów naładowanych cząstek wyrzucanych ze Słońca w przestrzeń międzyplanetarną (jako wiatr słoneczny) i badanie ich wpływu na przestrzeń wokół naszej planety. Ogół tych interakcji to właśnie pogoda kosmiczna.

Misja ma też kontekst historyczny. Po raz pierwszy Europejska Agencja Kosmiczna i Chiny razem wybrały, zaprojektowały, wdrożyły, a następnie uruchomią i poprowadzą misję kosmiczną. Airbus cieszy się, że jest częścią tego projektu – dodaje Philippe Pham, szef działu obserwacji i nauk o Ziemi w firmie Airbusie. To pierwsza taka wspólna misja europejsko-chińska. ESA odpowiada w niej za moduł ładunku, rakietę nośną, jeden z instrumentów naukowych oraz część badań naukowych. Chińska Akademia Nauk (CAS) – za trzy instrumenty naukowe, platformę, zarządzanie misją i pozostałe badania. Airbus dostarczył na potrzeby misji moduł STM zgodnie z wymaganiami ESA i CAS.

Moduł STM, po zakończeniu w ESA-ESTEC w Holandii testów odporności termicznej i mechanizmu rozkładania wysięgnika magnetometru, wrócił niedawno do zakładów Airbus w Hiszpanii. Tam inżynierowie firmy Airbus przeprowadzili testy mechaniczne, finalizując trwającą trzy miesiące serię testów środowiskowych. Integracja z chińską platformą ma się zacząć na początku kwietnia. To jednak nie wszystko: gdy satelita zostanie już zmontowany jako całość, przejdzie jeszcze kompleksowy, pięciomiesięczny sprawdzian, obejmujący testy termiczne, mechaniczne, kompatybilności elektromagnetycznej, reakcji na pole magnetyczne, rozmieszczenia podsystemów i funkcjonalności całego pojazdu. Na tym etapie Airbus zapewni zespołowi testowemu wsparcie zdalne.

Wystrzelenie satelity na orbitę z europejskiego kosmodromu w Kourou zaplanowano na koniec 2024 lub początek 2025 roku. Misja SMILE ma potrwać co najmniej trzy lata.

 

Na ilustracji: Aktywne Słońce, kosmiczna pogoda i ziemska magnetosfera. Źródło: ESA/ATG medialab

Na ilustracji: Aktywne Słońce, kosmiczna pogoda i ziemska magnetosfera. Źródło: ESA/ATG medialab


Czytaj więcej:


Źródło: Airbus Defence and Space

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Na zdjęciu: Moduł cieplny satelity SMILE po pomyślnie zakończonym przeglądzie. Źródło: Airbus.

Reklama