Przejdź do treści

Na krakowskim Powiślu stanie... całodobowy zegar słoneczny

Krakowski 24-godzinny Zegar Słoneczny (projekt). Źródło: Fundacja IDEANOVA

Zegar słoneczny działający również w nocy - czy to możliwe? Już w sobotę 18 listopada Fundacja IDEANOVA zaprasza na uroczyste odsłonięcie 24-godzinnego Zegara Słonecznego na plac Wielkiej Armii Napoleona w Krakowie (ul. Powiśle 11), obok Zamku Królewskiego na Wawelu.

W imieniu Fundacji zachęcamy do odwiedzenia ogólnodostępnego 24-godzinnego Zegara Słonecznego. Uroczystość odsłonięcia będzie miała miejsce 18 listopada 2023 r. o godzinie 17.00 w Krakowie,na placu Wielkiej Armii Napoleona przy ul. Powiśle 11. Zegar, który na stałe wpisze się w krajobraz Krakowa, można oczywiście zobaczyć także w innych dniach.

Koncepcja tego niezwykłego Zegara Słonecznego opiera się na fascynującej idei. W ciągu słonecznego dnia pełni on rolę tradycyjnego zegara słonecznego, ale po zachodzie Słońca (ale też w przypadku pochmurnej pogody) funkcję cienia wskazującego godzinę słoneczną przejmuje specjalny laser, który jest zasilany energią słoneczną zmagazynowaną w formie energii elektrycznej.

Na wizję oraz projekt tego nietypowego zegara Fundacja IDEANOVA rozpisała międzynarodowy konkurs architektoniczno-rzeźbiarski, w którym zwyciężył młody polski designer Aleksander Rokosz. Fundatorem jest: Fundacja IDEANOVA oraz Jeżowa Woda Ośrodek Wypoczynkowy Palmiarnia i SPA. W jury konkursowym, które wybrało zwycięski projekt, zasiadał między innymi prof. Marian Soida, dyrektor Obserwatorium Astronomiczneo UJ w Krakowie.

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: IDEANOVA

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Na zdjęciu: Krakowski 24-godzinny Zegar Słoneczny (projekt). Źródło: Fundacja IDEANOVA

Reklama