Przejdź do treści

NASA testuje system dronów miejskich

uas system

NASA wybrała dwie instytucje do przeprowadzenia końcowej fazy czteroletniej serii coraz bardziej skomplikowanych testów technicznych z udziałem małych bezzałogowych systemów samolotowych UAS, powszechnie znanych jako drony.

Wybrane firmy to Institute for Autonomous Systems z Las Vegas i Lone Star UAS z miasta Corpus Christi w Teksasie. Mają one demonstrować możliwości techniczne i zarazem dowieść, że system UTM (UAS Traffic Management) NASA jest faktycznie w stanie bezpiecznie i skutecznie zarządzać ruchem dronów w obszarach miejskich.

Testowe loty dronów będą odbywać się głównie w centrum miasta Reno w stanie Nevada od marca do czerwca 2019, a następnie w Corpus Christi – w lipcu i sierpniu. Dzięki tym doświadczeniom NASA i jej partnerzy (w tym Federalna Administracja Lotnictwa USA) pomagają firmom produkującym drony komercyjne w zrozumieniu wyzwań związanych z ich użytkowaniem w środowisku miejskim. Wyniki demonstracji ich lotów pomogą również w wypracowaniu zasad, przepisów prawa i procedur związanych z bezpiecznym zarządzaniem dronami nad obszarami zaludnionymi.

Kluczowe technologie podlegające demonstracjom i testom obejmują system zarządzania informacjami o locie, system interfejsu dostawcy dla wielu niezależnych usług zarządzania ruchem UAS, funkcje wykrywania i unikania innych obiektów latających, sprawną komunikację pomiędzy dronami oraz zautomatyzowane technologie bezpiecznego lądowania.

Mike Sanders, pełniący obowiązki dyrektora wykonawczego w Lone Star UAS, uważa, że właśnie ta seria testów będzie kluczowym krokiem w umożliwieniu bezpiecznej integracji złożonych systemów bezzałogowych statków powietrznych ze środowiskiem miejskim.

Projekt UTM jest częścią programu Airspace Operations and Safety, realizowanego w należącym do NASA ośrodku badań Aeronautics Research Mission Directorate.

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: NASA

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Reklama