Przejdź do treści

NASA wyśle imiona chętnych na Księżyc na pokładzie łazika z projektu Artemis

Artystyczna wizja łazika VIPER na Księżycu

Amerykańska agencja kosmiczna zachęca do zgłaszania się na wirtualną podróż na Księżyc. Reprezentować nas może nasze imię, które w tym roku poleci na pokładzie łazika VIPER na południowy biegun Księżyca.

W ramach projektu „Send Your Name with VIPER” agencja będzie przyjmować zgłoszenia do 16 marca 2024 r. do godz. 5.59 polskiego czasu poprzez stronę internetową. Po zebraniu bazy imion, zostaną one umieszczone na łaziku VIPER.

Jako pamiątkę można ze strony internetowej pobrać elektroniczną kartę pokładową misji VIPER z wpisanym swoim imieniem. Agencja zachęca do dzielenia się swoją wirtualną podróżą w mediach społecznościowych pod hashtagiem #SendYourName.

Bezzałogowy, robotyczny łazik o nazwie Volatiles Investigating Polar Exploration Rover, w skrócie VIPER, zbada południowy biegun Księżyca. Ma przeanalizować kwestie wody i lepiej poznać otoczenie, w którym nastąpi załogowe lądowanie na powierzchni Srebrnego Globu.

Lądowanie łazika VIPER na Księżycu jest planowane na 2024 rok. Dostarczy go tam komercyjny lądownik Griffin Mission 1 firmy Astrobotic Technologies. Oba przyrządy wyniesie w kosmos rakieta Falcon Heavy firmy SpaceX. Start nastąpi z Cape Canaveral Space Force Station na Florydzie.

Na powierzchni Księżyca VIPER będzie korzystać z paneli słonecznych i z baterii. Jego misja ma potrwać 100 dni.

Realizacja tego zadania jest częścią inicjatywy Commercial Lunar Payload Services (CLIP) w ramach programu Artemis. Program lotów kosmicznych Artemis ma na celu ponowne wysłanie astronautów na powierzchnię Księżyca, założenie tam bazy, a w dalszej perspektywie przygotowanie poprzez misje księżycowe do lotu na Marsa. Łazik jest dodatkowo elementem programu Lunar Discovery and Exploration Program (LDEP).

Wysyłanie swojego imienia w kosmos na pokładzie sond kosmicznych to coraz popularniejszy trend wśród misji kosmicznych. W różnych tego typu akcjach wzięły do tej pory udział dziesiątki milionów osób, wirtualnie lecąc na Marsa, czy w ramach innych misji badających układ planetarny.

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

Źródło: NASA

 

Na ilustracji:

Artystyczna wizja łazika VIPER na Księżycu. Źródło: NASA/Daniel Rutter.

 

Reklama