Przejdź do treści

Naukowcy potrzebują amatorskich zdjęć komety C/2021 S3 Panstarrs

Kometa C/2021 S3 Panstarrs. Styczeń 2024.

Tej wiosny obok Ziemi przeleci kometa, której może brakować warkocza.

Kometa C/2021 S3 Panstarrs nie stanowi zagrożenia dla Ziemi, gdyż znajduje się w podobnej odległości od naszej planety, co my od Słońca. Jednak naukowcy potrzebują zdjęć komety od astronomów amatorów, aby ulepszyć prognozy pogody kosmicznej. Te prognozy są istotne do zapobiegania problemom wywołanym przez wiatry słoneczne, strumienie cząstek, które zawierają burze słoneczne i mogą uszkodzić technologię w kosmosie i na Ziemi.

Sarah Watson, doktorantka z University of Reading prowadząca projekt, powiedziała: To, co spodziewamy się zobaczyć, może wyglądać dość nietypowo. Kiedy mówimy o kometach, ludzie często myślą o dużej, jasnej kuli, po której następuje długi, cienki warkocz.

Kometa, którą obserwujemy, może wyglądać inaczej, ponieważ jej warkocz może się „oderwać” pod wpływem wiatru słonecznego.

Potrzebujemy wielu zdjęć komety wykonanych w określonym czasie, aby stworzyć obraz jej podróży przez nasz Układ Słoneczny. To fantastyczna okazja dla astronomów amatorów, by wyciągnąć swoje teleskopy, uchwycić naprawdę spektakularny kosmiczny moment i wnieść duży wkład w ważną naukę.

Znajdź kometę
Kometa osiągnęła peryhelium 14 lutego, ale w nadchodzących tygodniach będzie łatwiejsza do dostrzeżenia, ponieważ pojawia się dalej od Słońca i dłużej pozostaje nad horyzontem. Kometa nie będzie widoczna nieuzbrojonym okiem, więc obserwatorzy będą potrzebować małego teleskopu, do którego można przymocować kamerę lub aparat z dużym obiektywem, aby ją uchwycić. Oczekuje się, że kometa będzie widoczna do końca marca. Pełny przewodnik na temat fotografowania komety można znaleźć na stronie internetowej BBC Sky at Night Magazine.

Naukowcy z niecierpliwością oczekują w szczególności zdjęć warkocza komety, a jeżeli fotografom uda się uchwycić kometę, naukowcy będą również potrzebować informacji o lokalizacji i czasie wykonania zdjęcia. Dane i zdjęcia należy przesyłać na adres s.r.watson@pgr.reading.ac.uk, a najlepsze fotografie zostaną przesłane do British Astronomical Association w celu archiwizacji.

Kosmiczne wiatrowskazy
Komety są czasami określane jako kosmiczne „wiatrowskazy”, ponieważ mogą wskazywać kierunek i siłę wiatru słonecznego w kosmosie, podobnie jak wiatrowskaz wskazuje kierunek i siłę wiatru. Zdjęcia komety umożliwią zespołowi badawczemu zarejestrowanie danych dotyczących warunków wiatru słonecznego w pobliżu komety. Jeżeli warkocz oderwie się od komety lub zacznie się chwiać, zespół może określić, że w pobliżu nastąpił wzrost aktywności wiatru słonecznego.

Wiatr słoneczny zawiera strumień naładowanych cząstek pochodzących ze Słońca, z których niektóre są wystarczająco energetyczne, aby uszkodzić satelity w kosmosie i zaszkodzić astronautom i załogom samolotów na dużych wysokościach. Gdy wiatr słoneczny uderza w ziemską atmosferę, technologia komunikacyjna może zostać zakłócona. Dzięki lepszemu zrozumieniu wiatru słonecznego naukowcy mogą również poprawić prognozy pogody kosmicznej. Badanie przeprowadzone przez University of Reading w 2023 roku wykazało, że dziewięciu na dziesięciu ekspertów ds. pogody kosmicznej zgadza się, że bez dokładnego prognozowania pogody kosmicznej Ziemia może ponieść poważne szkody w swojej infrastrukturze.

Opracowanie:
Agnieszka Nowak

Więcej informacji:

Źródło: University of Reading

Na ilustracji: Kometa C/2021 S3 Panstarrs. Styczeń 2024. Źródło: Damian Peach

Reklama