Przejdź do treści

Obserwatoria na pustyni Atakama od środka - transmi9sja z okazji 60 lat ESO

60 lat Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO)

W piątek wieczorem 2 grudnia 2022 będzie okazja do zobaczenia od środka obserwatoriów ESO na pustyni Atakama. ESO zaprasza wirtualną wycieczkę (transmisja online) w ramach świętowania obchodów 60-lecia tej organizacji.

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) to organizacja zrzeszająca kilkanaście krajów, w tym Polskę. ESO posiada wielkie teleskopy na pustyni Atakama. W tym roku obchodzi swoje 60-lecie.

Z tej okazji przygotowało m.in. wirtualną wycieczkę po swoich obserwatoriach, którą będzie można zobaczyć w formie transmisji online na YouTube i Facebooku. Początek 2 grudnia 2022 r. o godz. 19.00.

Najstarszym obserwatorium ESO jest La SIlla. Znajduje się tam kilkanaście teleskopów średniej wielkości, z których wiele to instrumenty należące do poszczególnych krajów członkowskich ESO. Drugim obserwatorium jest Paranal, gdzie pracuje Bardzo Duży Teleskop (VLT) oraz dwa teleskopy do przeglądów nieba (VISTA i VST). VLT składa się z czterech ośmiometrowych teleskopów i dodatkowych czterech 1,8-metrowych, które mogą pracować wspólnie jako interferometr VLTI. Jest to najbardziej zaawansowane na świecie obserwatorium optyczne.

Dodatkowo ESO reprezentuje Europę w globalnym projekcie sieci radioteleskopów ALMA. Anteny te znajdują się na płaskowyżu Chajnantor na terenach zarządzanych przez ESO. Z kolei niedaleko obserwatorium Paranal powstanie południowa odnoga teleskopu CTA.

ESO buduje także teleskop przyszłości: Ekstremalnie Wielki Teleskop (ELT) ze średnicą zwierciadła ponad 39 metrów. Gdy rozpocznie działanie za kilka lat, będzie największym optycznym teleskopem świata.

Polska jest członkiem ESO od 2015 roku. Niedawno opisywaliśmy podsumowanie polskiego udziału w ESO.

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

Źródło: ESO

 

 

Reklama