Przejdź do treści

Opracowanie o zanieczyszczeniu światłem dodatkiem do miesięcznika „Dzikie Życie”

Dzikie Życie nr 5/2021 i opracowanie pt. "Zanieczyszczenie światłem"

16 maja przypada Międzynarodowy Dzień Światła. Z tej okazji Polskie Towarzystwo Astronomiczne we współpracy z redakcją miesięcznika „Dzikie Życie” dołączyło do numeru 5/2021 tego czasopisma opracowanie poświęcone ochronie nocnego nieba przed nadmiernym zanieczyszczeniem sztucznym światłym.

Opracowanie nosi tytuł „Zanieczyszczenie światłem” i zawiera wyjaśnienie problemu oraz wskazówki, jak można w prosty sposób ograniczyć negatywne skutki. Otrzymają je prenumeratorzy „Dzikie Życia” jako bezpłatny dodatek do numeru 5/2021. Dodatkowo w numerze znajduje się artykuł „Dark Sky Community sposobem na ocalenie nocy?” autorstwa Natalii Krzeszowiak i Piotra Nawalkowskiego ze Stowarzyszenia Polaris OPP.

Ochrona naturalnego ciemnego nieba przed nadmiernym zanieczyszczeniem sztucznym światłem to coraz większy problem dla ludzkości. Sprawa nie dotyczy jedynie astronomii czy ekologii, ale ma wpływ na całe społeczeństwo i nasze otoczenie, a nieprawidłowo zastosowane oświetlenie w różnych miejscach to marnotrawienie sporych kwot pieniężnych i niepotrzebne koszty finansowe dla miast czy gmin. Na przykład lampa na ulicy powinna oświetlać ulicę lub chodnik, a nie świecić wszędzie dookoła, w tym w gorę w kosmos.

Broszura „Zanieczyszczenie światłem” to polska wersja opracowania „Light Pollution” przygotowanego przez Międzynarodową Unię Astronomiczną z okazji Międzynarodowego Roku Światła 2015. W 2019 roku Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Stowarzyszenie Polaris OPP wydały je w naszym kraju w wersji drukowanej i elektronicznej. Publikacja była m.in. dołączona jako dodatek do „Uranii – Postępów Astronomii” nr 5/2019, przekazywana nauczycielom w ramach projektu „Wizyty astronomów w szkołach”, a także szeroko dystrybuowana przy współpracy z partnerami – instytutami astronomicznymi i planetariami oraz Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii (PTMA).

Wersję elektroniczną publikacji można pobrać w formie pliku PDF ze strony https://www.pta.edu.pl/wydawnictwa/broszury, a także znaleźć w systemach dystrybucji e-booków Google Play i Legimi.

Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) to stowarzyszenie zrzeszające zawodowych astronomów. Istnieje od 1923 roku, a obecnie liczy blisko 300 członków. Jest stowarzyszeniem naukowym, ale prowadzi także liczne projekty w zakresie popularyzacji astronomii i edukacyjne.

Miesięcznik „Dzikie Życie” jest poświęcony ekologii i ochronie środowiska. Ukazuje się od 1994 roku. Jego wydawcą jest stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Więcej informacji:

 

Źródło: PTA

Jest to treść komunikatu prasowego Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

 

Na ilustracji: Okładki Dzikiego Życia nr 5/2021 i opracowania pt. „Zanieczyszczenie światłem. Źródło: Dzikie Życie / PTA.

Reklama