Przejdź do treści

Pierwsze satelity na orbicie wysłane przez metanową rakietę

start

Chińska firma rakietowa LandSpace przeprowadziła trzeci lot swojej rakiety Zhuque 2. Był to drugi udany lot orbitalny tego systemu i pierwszy, w którym w przestrzeń kosmiczną wysłano satelity.

LandSpace to chiński startup, który stworzył rakietę Zhuque 2 – pierwszą na świecie rakietę orbitalną zasilaną ciekłym metanem i ciekłym tlenem. Pierwszy lot Zhuque 2 odbył się w grudniu 2022 r., ale wtedy z powodu awarii drugiego stopnia system nie osiągnął prędkości orbitalnej. Druga Zhuque 2 została wysłana już w lipcu 2023 r. Tym razem lot się powiódł. Na szczycie rakiety nie umieszczono jednak żadnych ładunków. Grudniowa misja to pierwsza z wysłanymi na orbitę satelitami.

Lot został przeprowadzony 8 grudnia 2023 r. z kosmodromu Jiuquan na Pustyni Gobi. Dwustopniowa konstrukcja wystartowała o 18.39 czasu lokalnego. Godzinę po starcie firma potwierdziła powodzenie misji, a Siły Kosmiczne USA śledzące kosmiczną aktywność na świecie potwierdziły obecność nowych obiektów na orbicie.

W udanej misji wystrzelono 3 satelity, wszystkie zbudowane przez chińską firmę Spacety: Honghu 1, Honghu 2 oraz Tianyi 33. Wszystkie statki mają być wykorzystywane do testów technologii telekomunikacyjnych na potrzeby budowy przyszłej sieci satelitarnej. Oceniając na bazie materiałów prasowych można stwierdzić, że są to mikrosatelity o masie nieprzekraczającej 50 kg.

Rakieta Zhuque 2 to średniej wielkości orbitalna rakieta nośna składająca się z dwóch stopni. Pierwszy człon jest wyposażony w cztery silniki TQ-12 zasilane ciekłym metanem i ciekłym tlenem. W górnym stopniu mamy pojedynczy silnik TQ-12 z czterema stabilizującymi silniczkami Verniera TQ-11. Cała rakieta mierzy prawie 50 m wysokości i w obecnej wersji jest w stanie wynieść do 1,5 t na orbitę heliosynchroniczną SSO o wysokości około 500 km (typową orbitę dla satelitów obserwacji Ziemi).

Firma LandSpace jest często porównywana z amerykańskim SpaceX. Głównie z uwagi na stosowanie filozofii szybkich iteracji rozwoju systemów rakietowych, plany budowy rakiet wielokrotnego użytku oraz zastosowanie metanu (paliwa które używane jest w systemie Starship). Firma opracowuje silniki TQ-12A, które będą zdolne do wielokrotnych odpaleń, co jest konieczne do budowy dolnego stopnia rakiety, który może wracać na Ziemię i lądować o własnym napędzie.

W najbliższych planach firmy jest powiększenie rakiety Zhuque 2 do wersji 2A z wydłużonymi zbiornikami paliwowymi i silnikami TQ-12A o większym ciągu oraz nieco przebudowanym górnym stopniem. LandSpace planuje wykonanie 3 lotów orbitalnych w 2024 r., a docelowo osiągnięcie kadencji 15 startów na rok. W dalszych planach jest też budowa rakiety Zhuque 3 – konstrukcji ze stali nierdzewnej łudząco przypominającej rakietę Starship, chociaż w mniejszej skali bo z udźwigiem 20 ton.

 

 

Na podstawie: Xinhua/NSF/SpaceNews

Opracował: Rafał Grabiański

Na zdjęciu: Rakieta Zhuque 2 startująca do swojego trzeciego lotu. Źródło: Xinhua/Wang Jiangbo.

 

Reklama