Indyjska rakieta wystartowała pierwszy raz w tym roku. Z kosmodromu Satish Dhawan system nośny PSLV-DL wyniósł brazylijskiego satelitę obserwacji Ziemi – Amazonia-1 – i 18 dodatkowych ładunków.
Rakieta wystartowała 28 lutego o 10.24 czasu lokalnego. Start przebiegł pomyślnie i po około 17 minutach lotu na niską orbitę okołoziemską trafił satelita Amazonia-1. 18 dodatkowych ładunków zostało wypuszczonych przez górny stopień rakiety niecałe 2 godziny po starcie, po wykonaniu przez stopień manewru zmiany orbity.
W misji wykorzystano wariant DL rakiety PSLV, w której główny dolny stopień na paliwo stałe jest wspomagany podczas startu przez dwie boczne rakiety, również zasilane stałym paliwem.
O satelicie Amazonia-1
Amazonia-1 to pierwszy satelita teledetekcyjny zbudowany i przetestowany całkowicie w Brazylii. Statek został stworzony przez Narodowy Instytut Badań Kosmicznych (INPE) w Brazylii, bazując na opracowanej przez instytut platformie satelitarnej Multi-Mission Platform. Ma masę 290 kg i jest przeznaczony do działania przez 4 lata.
Satelita został wyposażony w instrument optyczny AWFI, który będzie rejestrował obrazy Ziemi w trzech pasmach światła widzialnego i jednym paśmie bliskiej podczerwieni. Z pozycji na orbicie heliosynchronicznej będzie w stanie wykonywać zdjęcia o rozdzielczości 64 m/px w pasie o szerokości 850 km. Satelita ma działać 4 lata i być wykorzystywany do monitoringu środowiska, gospodarki leśnej i rolnictwa.
Pozostałe ładunki
W ramach nowego indyjskiego programu sprzedaży miejsca na rakietach – NewSpace India Limited – na orbitę poleciało w tym locie 14 ładunków: 12 nanosatelitów standardu CubeSat 1U SpaceBEE amerykańskiej firmy Swarm Technologies, budującej sieć telekomunikacyjną, SAI-1 NanoConnect-2 – meksykański satelita badawczy, stworzony przez Narodowy Uniwersytet w Meksyku i SindhuNetra – indyjski satelita, testujący technologię identyfikacji statków morskich AIS.
Pozostałe 4 ładunki w tej misji zostały wysłane w ramach programu promocyjnego i są to indyjskie nanosatelity studenckie.
Podsumowanie
Był to pierwszy indyjski start rakietowy w 2021 roku. Indie liczą na bogatszy w loty kosmiczne rok w stosunku do ubiegłego. W 2020 roku z powodu pandemii koronawirusa z Indii wystartowała tylko jedna misja orbitalna.
Indyjska misja była 15. udanym lotem na orbitę na świecie w tym roku.
Opracował: Rafał Grabiański
Na podstawie: SpaceNews/ISRO
Więcej informacji:
Na zdjęciu: Rakieta PSLV-DL startująca z misją Amazonia-1. Źródło: ISRO.