Przejdź do treści

Planeta Pirx i gwiazda Solaris nominowane w plebiscycie na literackie wydarzenie roku

Planeta Pirx widoczna z powierzchni jej księżyca (wizja artystyczna)

W plebiscycie literackim można głosować na wydarzenie astronomiczne. W ramach konkursu "Książka Roku 2019" w kategorii "wydarzenie roku" nominowane zostało nadanie nazw gwieździe i planecie nawiązujących do twórczości Stanisława Lema. Głosowanie trwa do końca lutego.

Solaris i Pirx to od niedawna oficjalne nazwy dla gwiazdy BD+14 4599 i planety BD+14 4559 b, ustalone przez Międzynarodową Unię Astronomiczną w ramach akcji IAU100 NameExoWorlds. Nawiązują one do twórczości Stanisława Lema, polskiego pisarza literatury science-fiction.

Zwróciło to uwagę czytelników książek i specjalistów od literatury, którzy nominowali to wydarzenie w konkursie Książka Roku 2019 w kategorii "Wydarzenie roku". Internauci mogą na stronie plebiscytu głosować w tej innych kategoriach do końca lutego 2020 r. Organizatorem plebiscytu jest redakcja portalu Lubimyczytac.pl, a konkurs jest wspierany przez Allegro.

W uzasadnieniu nominacji czytamy m.in.:

Lem w kosmosie! W wyniku globalnego konkursu Międzynarodowej Unii Astronomicznej planeta odkryta przez polskich astronomów została nazwana Pirx, a gwiazda – Solaris. Zarówno w przesyłanie propozycji nazw, jaki w samo głosowanie ze wszystkich nacji najbardziej zaangażowani byli Polacy. Największą popularnością cieszyły się wśród nich propozycje nazw zaczerpnięte z literatury.

W momencie pisania niniejszego tekstu w kategorii "Wydarzenie roku" było oddanych około 33 tysiące głosów, a w całym plebiscycie ponad 205 tysięcy głosów.

Plebiscyt "Książka Roku 2019" to przykład, iż astronomia ciągle ma wpływ na kulturę, tym bardziej, że inne astronomiczne wydarzenie - opracowanie trójwymiarowej mapy Drogi Mlecznej - zostało nominowane w konkursie MocArty RMF Classic 2019 w kategorii "Rzecz z klasą". W tym drugim przypadku głosowanie trwa do 26 lutego 2020 r.

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

 

Na rysunku:

Artystyczna wizualizacja widoku z powierzchni hipotetycznego księżyca planty Pirx (BD+14 4559 b). Rys.: M. Mizera / PTA / IAU100.