Przejdź do treści

Podsumowanie ERC 2020

ERC 2020

Szósta edycja międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich ERC w Kielcach była niezwykłym wydarzeniem pod względem medialnym i organizacyjnym. Był to jedyny turniej robotyczno-kosmiczny na świecie, jaki odbył się w 2020 roku po ogłoszeniu pandemii oraz pierwszy turniej ERC rozgrywany w systemie hybrydowym. Łączny zasięg medialny wydarzenia robi ogromne wrażenie. Od stycznia do września 2020 r. interesowało się nimi ok. 5 mln osób.

6. edycja ERC 2020 przypadła na trudny dla wszystkich okres pandemii. Organizatorzy stanęli przed problemem, jak zorganizować prestiżowe, znane na świecie zawody tak, aby zapewnić bezpieczeństwo zawodnikom i widzom. Dlatego spora część wydarzenia przeniosła się do Internetu, w tym także rywalizacja drużyn łazików marsjańskich. Ale same łaziki jeździły fizycznie po torze marsjańskim.  

ERC 2020 to nie tyko rywalizacja zawodników na MarsYardzie, ale również konferencja biznesowa organizowana w formie hybrydowej połączona ze studiem komentatorskim, Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych otwarta dla publiczności i e-turniej oparty na jedynym na świecie symulatorze naprawy marsjańskich łazików.

Po raz pierwszy w historii ERC (a właściwie całej ligi Rover Challenge Series) uczestnicy w trakcie finału pozostali w swoich krajach, skąd zdalnie sterowali robotem wykonującym zadania na torze marsjańskim nazwanym MarsYard o powierzchni 1200 m2 zaprojektowanej na wzór krateru Jezero, czyli planowanego miejsca lądowania łazika Perseverance, wysłanego na Marsa w lipcu 2020 r. przez NASA.

Hybrydowa edycja możliwa była dzięki wykorzystaniu nowych technologii, czyli innowacyjnej platformy zdalnego zarządzania flotą robotów zaprojektowanej przez amerykański start-up z Doliny Krzemowej Freedom Robotics oraz łazików inspekcyjnych Leo Rover dostarczonych przez polską firmę Kell Ideas. Za prawidłowy przebieg zawodów od strony informatycznej odpowiedzialne było Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe i Ogólnopolska Sieć Naukowo-Badawcza PIONIER.

Hybrydowa formuła, choć realizatorsko było to niezwykle skomplikowane przedsięwzięcie, pozwoliła nam wynieść ERC na poziom tak elitarnych konkursów, jakie prowadzi np. amerykańska agencja obronności DARPA. Możemy śmiało powiedzieć, że prezentujemy jakość, którą do tej pory można było znaleźć głównie w turniejach dla profesjonalistów, organizowanych przez światowe instytucje rządowe – tłumaczy Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej, głównego organizatora zawodów.

W czasie trwania trzech dni ERC 2020 zasięg transmisji na YouTube i stronie internetowej osiągnął blisko 80 tys. odsłon, w tym ponad 15,5 tys. w języku angielskim. Samej konferencji mentoringowo-biznesowej przyglądało się ok. 6,5 tys. osób. Natomiast pełen zasięg tego kosmicznego weekendu w Kielcach osiągnął ponad 250 tys. osób na wszystkich kanałach w social mediach czyli na Facebooku, Twitterze, Instagramie i na YouTube.

Informacje dotyczące 6. Edycji ERC wystartowały w styczniu 2020 r. i do końca września 2020 r. zainteresowało się nimi ponad 5 mln osób. W tej liczbie znajdują się osoby, które wchodziły na portal i stronę wydarzenia oraz czytały artykuły w regionalnych i ogólnopolskich czasopismach i w mediach elektronicznych.

Patronat medialny nad tegoroczną edycją ERC objęło 13 tytułów: Onet, RMF FM, Rzeczpospolita, Perspektywy, Komputer Świat, Echo Dnia, Space24.pl, Kosmonauta.net, Astrofaza, Urania  Postępy Astronomii, Innovation News Network oraz Technology.org.

Organizatorzy ERC 2020 zrealizowali 43 godziny emisji na 4 platformach technicznych (dwie platformy streamingowe do transmitowania zawodów i studia komentatorskiego, platforma Freedom Robotics do komunikacji z łazikami oraz platforma wykorzystywana przez Pyramid Games do streamingu zawodów e-sportowych), w czasie których widzowie mogli obejrzeć 3 duże transmisje (z Konferencji mentoringowo-biznesowej, ze Strefy Pokazów oraz ze studia komentatorskiego Astrofazy). Wydarzeniu poświęcone były 2 studia. W pierwszym studiu prowadzona była transmisja ze wszystkich części zawodów ERC, a w drugim Piotr Kosek z Astrofazy komentował zawody i prowadził rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Wśród gości specjalnych wydarzenia pojawili się:

 • Louise Hamlin – inżynier centrum badawczego JPL w NASA,
 • Maria Antonietta Perino – szefowa zaawansowanych projektów eksploracji w Thales Alenia Space,
 • Artemis Westenberg – prezes organizacji pozarządowej Explore Mars,
 • Gianfranco Visentin – szef działu automatyki i robotyki Europejskiej Agencji Kosmicznej,
 • Pete Simon Worden – były dyrektor NASA Ames oraz szef Breakthrough Prize Foundation,
 • Douglas Terrier – Główny Technolog NASA.
   

Tegoroczny turniej zawodów łazików marsjańskich był wyjątkowy i to pod kilkoma względami. Przede wszystkim był to jedyny turniej robotyczno-kosmiczny na świecie, jaki odbył się w 2020 r. po ogłoszeniu pandemii. W finale ERC 2020 wzięły udział 33 zespoły z 14 krajów świata (a zarejestrowało się 61 drużyn z pięciu kontynentów).

Po raz pierwszy w historii ERC (a właściwie całej ligi Rover Challenge Series) uczestnicy w trakcie finału pozostali w swoich krajach, skąd zdalnie sterowali robotem wykonującym zadania na torze marsjańskim. Hybrydowa edycja możliwa była dzięki wykorzystaniu nowych technologii, w tym innowacyjnej platformy zdalnego zarządzania flotą robotów zaprojektowanej przez amerykański start-up z Doliny Krzemowej Freedom Robotics oraz łazików inspekcyjnych Leo Rover dostarczonych przez polską firmę Kell Ideas.

Także po raz pierwszy w historii ERC odbył się e-turniej pod nazwą ERC Rover Mechanic Simulator. Zorganizowany on został przez lubelskie studio gamingowe Pyramid Games oraz Europejską Fundację Kosmiczną. W finale tego turnieju uczestnicy rywalizowali w opartym na jedynym na świecie symulatorze naprawy marsjańskich łazików. Zawodnicy wcielali się w rolę mechaników w jednej z pierwszych kolonii na Marsie, a ich zadaniem była konserwacja i naprawa uszkodzonych robotów marsjańskich. Modele robotów poddawanych naprawie to odwzorowane w najmniejszych szczegółach kopie historycznych łazików NASA wysłanych na Marsa, takich jak Sojourner, Opportunity czy Spirit.

Zwycięzcą tych rozgrywek okazał się Ishat Raihan Jamil z Bangladeszu, który otrzymał niezwykłą nagrodę: możliwość zdalnego przejazdu robotem mobilnym po MarsYardzie – największym na świecie sztucznym torze marsjańskim zlokalizowanym na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

Hybrydowa formuła ERC 2020 to nie jedyna nowość szóstej edycji wydarzenia. W tym roku – po raz pierwszy w historii zawodów – przyznana została nagroda specjalna Best Design Award za najlepszy projekt robotyczny.

Organizatorzy przygotowali w tym roku także szereg dodatkowych wyróżnień nagradzając drużyny m.in. za najlepszy plan naukowy misji, najbardziej autonomiczny przejazd po torze marsjańskim czy najlepiej zaprezentowany przed panelem jury projekt robotyczny. Pełna lista nagrodzonych drużyn znajduje się pod tym linkiem.

Zwycięzcą szóstej edycji międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich ERC Space and Robotics Event został zespół ERIG e.V z Niemiec. Srebrny medal przypadł w udziale czeskiej drużynie RoverOva, która od swojego debiutu podczas ERC 2018 sukcesywnie pnie się w górę, rok po roku zajmując w zawodach coraz wyższe miejsca. Natomiast trzecie miejsce – po raz pierwszy w historii ERC – zajęły ex aequo dwa zespoły: DJS Antariksh z Indii oraz Robocol z Kolumbii.

Trzy dni spotkania z kosmosem w szóstej edycji ERC Space and Robotics Event to, oprócz międzynarodowych zawodów robotów mobilnych, także Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych otwarta dla szerokiej publiczności oraz Konferencja Biznesowo-Mentoringowa.

Tegoroczna Konferencja biznesowo-mentoringowa, która również odbyła się w formacie hybrydowym, to 6 paneli konferencyjnych, na których pojawili się przedstawiciele firm sektora kosmicznego tj.: PIAP Space, GMV, Astronika, SENER Polska, KP Labs oraz CBK PAN. W trakcie konferencji zostały poruszone następujące tematy:

 • transfer technologii kosmicznych na Ziemię,
 • zastosowanie robotów w różnych sektorach gospodarki,
 • sposoby na przyciągnięcie młodych inżynierów do pracy w przemyśle kosmicznym,
 • kobiety w branży space.
   

Jeśli chodzi o Strefę Pokazów Naukowo-Technologicznych to tutaj również, z powodu bezpieczeństwa, część atrakcji miała charakter hybrydowy. W ramach Strefy odbyły się prelekcje i pokazy, warsztaty oraz prezentowali się wystawcy.

 • 30 wystawców (stanowiska) na miejscu i online).
   
 • Prelekcje i pokazy online – wybrane przykłady:
  • Klub Astronomiczny Almukantarat „Jak odbywa się ruch w kosmosie?” – prelekcja filmowa,
  • Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne „Słońce, zwyczajna gwiazda” – wykład,
  • MAB Robotics „Roboty kroczące w inspekcji” – wykład,
  • Urania  Postępy Astronomii  projekcje filmów krótkometrażowych o tematyce popularnonaukowej.
 • Warsztaty na miejscu w strefie namiotów – wybrane przykłady:
  • wyścigi zdalnie sterowanych pojazdów organizowane przez Krainę Twórczości,
  • prezentacja Ozobotów i Photonów przez Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego,
  • pokazy jadalnej algi słodkowodnej – spiruliny uprawianej w Instytucie Dizajnu,
  • wystawa rakiet eksperymentalnych zorganizowana przez Stowarzyszenie Polskie Towarzystwo Rakietowe.
    

ERC Space and Robotics Event 2020 nie odbyłby się, gdyby nie partnerzy i współpracujące z wydarzeniem firmy. Za prawidłowy przebieg zawodów od strony informatycznej odpowiedzialne było Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe i Ogólnopolska Sieć Naukowo-Badawcza PIONIER.

Współorganizatorami ERC 2020 byli Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A., Politechnika Świętokrzyska, Województwo Świętokrzyskie przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które dofinansowało projekt z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęły Europejska Agencja Kosmiczna, Ministerstwo Rozwoju, Minister Spraw Zagranicznych, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe i Ogólnopolska Sieć Naukowo-Badawcza PIONIER. Kielce pełnią rolę Miasta Gospodarza wydarzenia.

Partnerzy wydarzenia: Polska Agencja Kosmiczna, Mars Society Polska, Politechnika Poznańska, MathWorks, Leo Rover, Pyramid Games oraz SENER Polska, Polskie Stowarzyszenie Profesjonalistów Sektora Kosmicznego PSPA, DPS Software, Freedom Robotics. Współorganizatorem konferencji branżowej towarzyszącej wydarzeniu jest Akademia Leona Koźmińskiego.

Na fali sukcesu zeszłorocznej edycji ERC organizatorzy zdecydowali, że kolejna odsłona ERC Space and Robotics Event również odbędzie się w Kielcach. Siódma edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 10–12 września 2021 r. na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej. Podobnie jak w ubiegłym roku, zawody realizowane będą w formule hybrydowej z wykorzystaniem nowoczesnych technologii umożliwiających nawigację robotem mobilnym na odległość. Szczegółowe informacje na temat tegorocznej edycji, w tym harmonogram rejestracji, podane zostaną na stronie internetowej wydarzenia.

Źródło: ERC

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama