Przejdź do treści

Powstaje film o kulisach wydania drukiem dzieła Mikołaja Kopernika

Mikołaj Kopernik tłumaczy Joachimowi Retykowi oraz Henrykowi Zellowi swoją teorię heliocentryczną

Na początku listopada zakończyły się zdjęcia do filmu dokumentalnego „Tajemnice de Revolutionibius” opowiadającego o kulisach wydania drukiem dzieła życia polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Film realizuje Fundacja Nicolaus Copernicus. Scenariusz napisali wspólnie Robert Szaj i Michał Juszczakiewicz. Reżyserem jest Michał Juszczakiewicz.

Mikołaj Kopernik prace nad teorią heliocentryczną zakończył ok. 1530 roku. Rękopis dzieła oraz notatki spoczęły na dnie skrzyni we fromborskiej kanonii. Gdyby nie wydarzenia w 1539 roku, świat zapewne nigdy nie poznałby dzieła genialnego astronoma, który był przeciwny wydaniu drukiem swojej koncepcji heliocentrycznej.

„Nasz film opowiada o kulisach wydania De Revolutionibus” – mówi Robert Szaj, współautor scenariusza i producent filmu. „Kilka lat temu z Michałem Juszczakiewiczem postanowiliśmy pokazać widzom kulisy tego, co zmieniło na zawsze postrzeganie świata przez człowieka. I choć na początku wszystko wydawało się nam proste i oczywiste, w miarę jak poznawaliśmy tę historię, odkrywaliśmy wiele powszechnie i nam nieznanych faktów oraz zagadek, o których staramy się odpowiedzieć w filmie” - dodaje Szaj.

W filmie występują znani badacze dzieła „De Revolutionibus” oraz działalności Mikołaja Kopernika: prof. Owen Gingerich z Uniwersytetu Harvarda, prof. Andre Goddu ze Stonehill College czy prof. Pietro Daniel Omodeo z Instytutu Maxa Plancka w Berlinie oraz Uniwersytetu Weneckiego. Bardzo duży wkład w prace nad filmem włożyli oraz wystąpili w nim osobiście: prof. Jarosław Włodarczyk – dyrektor Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk oraz dr Jerzy Sikorski – wybitny znawca życia Kopernika.

Film wzbogacony jest o inscenizacje w udziałem aktorów, którzy widzom przybliżają trudne zawiłości XVI wiecznej Europy. W filmie wzięło udział ponad 50 aktorów i statystów.

W rolę Mikołaja Kopernika wcielił się aktor Teatru Wybrzeże w Gdańsku Florian Staniewski, Joachima Retyka zagrał Sebastian Wolf, biskupa chełmińskiego Tedemanna  Giesego zagrał aktor Teatru Wybrzeże Krzysztof Majtuszewski, a w rolę biskupa warmińskiego – Jana Dantyszka – wcielił się producent filmu Robert Szaj.

Zdjęcia realizowane były w Obserwatorium Astronomicznym w Truszczynach, w Lubawie, we Fromborku, w Krakowie, w Lidzbarku Warmińskim, w Gdańsku, w Warszawie i w Grębocinie pod Toruniem. Premiera już niebawem. Film powstaje dzięki wsparciu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego i Samorządu Miasta Lubawa. Film będzie dostępny w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.

Komunikat prasowy Fundacji Nicolaus Copernicus

Zdjęcia: Fundacja Nicolaus Copernicus

Foto: Twórcy filmu, Michał Juszczakiewicz i Robert Szaj na planie w ruinach zamku w Lubawie

Foto: Joachim Retyk i Mikołaj Kopernik we Fromborku

Foto: Biskup warmiński Jan Dantyszek wraz ze swoim sekretarzem

Foto: Dr Jerzy Sikorski, zamek w Olsztynie

Więcej informacji:

 

Reklama