Przejdź do treści

Rakieta Electron wysyła tajemniczego satelitę telekomunikacyjnego na orbitę

img

Rakieta Electron firmy Rocket Lab wykonała pierwszą misję orbitalną w 2021 roku. Na orbitę wyniesiono satelitę telekomunikacyjnego dla niemieckiej firmy OHB.

Start został przeprowadzony z kosmodromu na Półwyspie Mahia w Nowej Zelandii. Rakieta wystartowała 20 stycznia o 7:26 rano czasu polskiego. Lot przebiegł pomyślnie i po nieco ponad godzinie od startu potwierdzono umieszczenie ładunku na orbicie. W misji nie planowano odzyskania dolnego stopnia rakiety.

Wysłanym ładunkiem jest prototypowy satelita telekomunikacyjny GMS-T zbudowany przez niemiecką firmę OHB. Nie wiadomo oficjalnie, jakie jest przeznaczenie satelity ani kto będzie go użytkował. Z doniesień prasowych możemy dowiedzieć się, że statek powstał dla chińskiego przedsiębiorstwa GMS Zhaopin, które być może wspólnie z niemieckim KLEO Connect chce zbudować flotylle satelitów Internetu Rzeczy.

Był to pierwszy lot rakiety Electron w 2021 roku. Ten system nośny ma wykonać w tym roku 9 misji – w tym lot na orbitę wokół Księżyca dla NASA. Nanosatelita CAPSTONE ma przetrzeć szlaki dla amerykańskiej agencji kosmicznej przed budową stacji wokółksiężycowej Gateway.

W tym roku rakieta Electron ma też zadebiutować na kosmodromie MARS w USA.

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: Rocket Lab/SpaceNews

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Rakieta Electron na stanowisku startowym w Mahia podczas ostatniej misji w 2020 r. "Don't Stop Me Now". Źródło: Rocket Lab.

 

Reklama