Przejdź do treści

Rakieta Proton-M umieszcza na orbicie rosyjskiego satelitę telekomunikacyjnego Blagovest

img

Rosyjska rakieta Proton-M wystartowała z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, wynosząc do orbity geostacjonarnej wojskowego satelitę telekomunikacyjnego sieci Blagovest.

Start nastąpił w poniedziałek 5 sierpnia o 23.56 czasu polskiego (o 2.56 we wtorek czasu lokalnego). Lot był udany i około 9 godzin po starcie satelita został wypuszczony na orbicie geostacjonarnej.

Był to czwarty i ostatni statek flotylli telekomunikacyjnej Blagovest. Satelity tej sieci były wysyłane wcześniej w 2017 i 2018 roku. Niewiele wiadomo o ich przeznaczeniu. Wiemy, że satelity zostały zbudowane przez państwowe zakłady informacyjne. Każdy z satelitów bazuje na platformie Express-2000 i jest najprawdopodobniej wyposażony w kilkadziesiąt transponderów telekomunikacyjnych pasm Ka/Q i C.

Sieć satelitów Blagovest ma mieć zastosowanie wojskowe i cywilne. Satelity mają umożliwiać szerokopasmowy dostęp do Internetu, pośredniczyć w przekazie danych, wysyłać sygnał telewizyjny i radiowy oraz umożliwiać wykonywanie usług telefonii i wideokonferencji.

Był to już trzeci start rakiety Proton-M w 2019 roku. Jednocześnie był to 48. udany start rakiety orbitalnej w tym roku i 14. wykonany przez rakietę rosyjską.

Na podstawie: Roskosmos/RussianSpaceWeb/SN

Więcej informacji:


Na zdjęciu: Rakieta Proton-M startująca z satelitą sieci Blagovest. Źródło: Roskosmos.

Reklama