Przejdź do treści

Rakieta Proton-M wynosi satelitę telekomunikacyjnego Amazonas 5

Wczoraj w nocy z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie po raz trzeci w tym roku wystartowała ciężka rosyjska rakieta nośna Proton-M. W ponad 9-godzinnym locie wyniosła na orbitę transferową do geostacjonarnej (GTO) satelitę telekomunikacyjnego Amazonas 5 należącego do hiszpańskiej firmy Hispasat.

Start miał miejsce ze stanowiska 200/39 w Bajkonurze. Rakieta wzniosła się w powietrze w poniedziałek 11 września o 21:23 polskiego czasu. Lot trzystopniowej rakiety trwał ponad 9 godzin z uwagi na dosyć skomplikowaną trajektorię lotu i aż pięć rozłożonych w czasie odpaleń górnego stopnia rakiety Briz-M (jest to konieczne z powodu stosunkowo małego ciągu stopnia Briz-M).

Trzeci lot Protona-M w tym roku odbudowuje wizerunek rakiety i jej operatora po problemach, które uziemiły ją na rok. Produkcyjne wady w drugim i trzecim stopniu Protona wyszły na jaw podczas zeszłorocznej misji dla Intelsata, kiedy jeden z czterech silników drugiego stopnia skończył przedwcześnie pracę. Powrót rakiety Proton-M do służby miał miejsce w czerwcu, kiedy rakieta z powodzeniem wysłała na orbitę satelitę EchoStar 21.

O ładunku


Amazonas to ważący 5 900 kg satelita, zbudowany dla Hispasat przez amerykańską firmą Space Systems Loral. Satelita ma zastąpić wysłanego w 2014 Amazonas 4A, który uległ wczesnej awarii elektrycznej. Amazonas 5 będzie operował z pozycji 61 W, pokrywającej rejon Ameryki Południowej.

Satelita bazuje na popularnej platformie satelitarnej SSL-1300. Został wyposażony w 24 transpondery pasma Ku, które dostarczą sygnał telewizyjny dla krajów Ameryki Łacińskiej oraz 34 transpondery pasma Ka o szerokiej przepustowości, które będą udostępniać łączność z Internetem. Satelita ma być operacyjny przez 15 lat.

Podsumowanie


Start Protona był 56. startem rakiety orbitalnej w tym roku. Był to zarazem 12. start rakiety rosyjskiej produkcji co plasuje Rosję na 2. miejscu, ustępując pod względem startów jedynie amerykanom (19 startów).

Źródło: ILS/SF101

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Jeden z satelitów serii Amazonas wynoszony przez rakietę Proton-M. Źródło: ILS.

Reklama