Przejdź do treści

Rakieta Sojuz wynosi piąty zestaw satelitów sieci OneWeb

img

Rakieta Sojuz 2.1b wyniosła na niską orbitę okołoziemską zestaw 36 satelitów telekomunikacyjnych dla brytyjskiej firmy OneWeb. Sieć OneWeb liczy już 146 aktywnych statków.

25 marca 2021 r. z kosmodromu Wostocznyj na dalekim wschodzie Rosji wystartowała rakieta Sojuz 2.1b z piątym zestawem satelitów telekomunikacyjnych OneWeb. Rosyjski system nośny wzniósł się w powietrze o 11.47 czasu lokalnego.

Wszystkie fazy lotu przebiegły pomyślnie. Po zakończonej pracy napędowej bocznych rakiet, drugiego stopnia, trzeci stopień rakiety Sojuz 2.1b pracował do ponad 9 minut po starcie. Wtedy od rakiety odłączył się górny stopień Fregat-M z załadowanymi na nim satelitami.

Fregat w pierwszym uruchomieniu ustawił się z ładunkiem na wstępnej niskiej orbicie. Około godzinę później stopień odpalił drugi raz, wchodząc na docelową orbitę. Pierwsze cztery satelity zostały wypuszczone godzinę i 18 minut po starcie. Potem stopniowo co kilkanaście minut zostały wypuszczane kolejne czwórki statków. Ostatnie satelity odłączyły się od członu Fregat 3 godziny i 51 minut od startu misji.

Był to drugi w pełni komercyjny start rakiety nośnej z nowego rosyjskiego kosmodromu Wostocznyj. Pierwszy miał miejsce w grudniu 2020 r., również przy okazji misji z satelitami OneWeb.


Satelity OneWeb

OneWeb to brytyjska sieć satelitów telekomunikacyjnych na niskiej orbicie okołoziemskiej, która ma dostarczać usługi szybkiego, szerokopasmowego dostępu do Internetu z niskimi opóźnieniami dla rządów, firm i użytkowników cywilnych.

Każdy z satelitów OneWeb pierwszej generacji waży niecałe 150 kg i jest wyposażony w anteny pasma Ku i Ka (po dwie w każdym paśmie). Mimo że trafiają one na wstępną orbitę o wysokości około 480 km, po testach mają trafić na docelową pozycję o wysokości 1200 km.

Satelity są stabilizowane trójosiowo. Zasilanie dostarcza para paneli słonecznych. Napęd jest zapewniony przez ksenonowy silnik jonowy. Platformę satelitarną dla satelitów OneWeb buduje firma Airbus Defence and Space.


Trudny 2020 rok dla OneWeb, obiecujący 2021

Firma OneWeb zaczęła budowę swojej sieci od trzech startów. W marcu 2020 r. wyszły na jaw jej problemy finansowe, kiedy dowiedzieliśmy się o zgłoszeniu wniosku upadłościowego. 3 lipca 2020 r. na ratunek sieci wyszedł brytyjski rząd, który wraz z indyjskim funduszem Bharti Global wykupił spółkę za miliard dolarów.

W początkowej fazie OneWeb planuje zbudować sieć 648 satelitów. Do połowy 2021 r. mają zostać wykonane jeszcze trzy misje, co pozwoli osiągnąć zasięg flotylli we wszystkich regionach na północ od równoleżnika 50 N. Dzięki temu klienci z Wielkiej Brytanii, Alaski, Kanady, północnej Europy, Grenlandii, Islandii oraz Arktyki będą mogli zacząć korzystać z usług sieci do końca 2021 r. Globalny zasięg ma zostać osiągnięty już w 2022 r.

OneWeb pracuje nad pozyskiwaniem globalnie klientów. Demonstracje swoich usług wykonywał dla amerykańskiego rządu i dla biznesowych klientów w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Firma 15 stycznia 2021 r. zebrała dodatkowe 400 mld dolarów, zwiększając swój kapitał do kwoty 1,4 mld dolarów. Południowokoreańskie przedsiębiorstwo Intelian pracuje nad dostarczaniem dla OneWeb w maju podwójnych dużych anten parabolicznych dla biznesowych użytkowników. W rozwoju są też bardziej kompaktowe terminale. 19 marca dowiedzieliśmy się też, że izraelska firma SatixFy zbuduje terminal mobilny, który będzie można montować w samolotach.

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: Roskosmos/SpaceNews/OneWeb/NSF/RussianSpaceWeb

 

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Rakieta Sojuz 2.1b startująca z misją OneWeb 5. Źródło: Roskosmos.

Reklama