Przejdź do treści

Rakieta Vega wraca do służby i wynosi na orbitę 53 satelity

img

Po ponad roku od ostatniego nieudanego lotu, do służby wróciła europejska lekka rakieta nośna Vega. W starcie z Gujany Francuskiej wyniosła na orbitę 53 niewielkie satelity z 13 państw.

Start został przeprowadzony z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Rakieta odpaliła swój dolny stopień na paliwo stałe 3 września o 3:51 czasu polskiego. Lot wszystkich członów przebiegł pomyślnie i czwarty stopień rakiety AVUM umieścił na dwóch różnych orbitach polarnych wszystkie 53 ładunki misji.

Był to pierwszy lot tej rakiety od nieudanej misji z lipca 2019 roku. Wtedy rakiecie nie udało się wynieść na orbitę szpiegowskiego satelity Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Falcon Eye 1. Przyczyną awarii było strukturalne uszkodzenie 2 stopnia rakiety gorącymi gazami ze spalania stałego paliwa. Firma Avio, produkująca stopień, poprawiła izolację termiczną silnika i usprawniła procesy sprawdzające grubość tej izolacji na rakiecie. Okazało się bowiem, że w miejscu awarii była ona za cienka i nie zostało to wykryte podczas kontroli jakości.

Największym satelitą, wyniesionym podczas wrześniowej misji, był Athena – ważący 138 kg statek, zbudowany przez Maxar dla firmy PointView Tech. Satelita będzie testował technologie komunikacji z szerokopasmowym dostępem do sieci Internet dla potencjalnej przyszłej konstelacji, podobnej do Starlink czy OneWeb.

Na rakiecie podróżował też włoski statek D-Orbit ION Satellite Carrier, który transportował na orbitę zestaw 12 satelitów obserwacyjnych SuperDove (wersja Flock 4v) firmy Planet. Było to pierwsze użycie włoskiego satelitarnego transportera. Dodatkowo w ładowni rakiety Vega podłączonych było 14 kolejnych satelitów tej serii.

Trzecim największym statkiem był luksemburski ESAIL. Ważący 112 kg satelita ma pomagać w identyfikacji statków morskich za pomocą systemu AIS.

Słowenia wysłała na rakiecie Vega swojego pierwszego mikrosatelitę NEMO-HD. Statek został wyposażony w optykę obserwacyjną, umożliwiającą wykonywanie obrazów Ziemi z rozdzielczością poniżej 3 m/px. Satelita ma masę 65 kg i powstał we współpracy z Kanadą.

Na rakiecie poleciało wiele innych mniejszych satelitów. Łącznie w misji wysłano 53 ładunki z 13 państw. Był to najliczniejszy lot europejskiej rakiety w historii. Pierwszy raz do misji zastosowano SSMS (Small Spacecraft Mission Service) - specjalną platformę, umożliwiającą wysłanie wielu mikro- i nanosatelitów w jednym locie.

 

Na podstawie: Arianespace/SN

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Rakieta Vega startująca w misji VV16 z kosmodromu Kourou. Źródło: Arianespace.
 

Reklama