Przejdź do treści

Satelita NASA do badania jonosfery już na orbicie

img

Rakieta Pegasus XL wyniosła na orbitę satelitę NASA do badania ziemskiej jonosfery – ICON.

Start został przeprowadzony w czwartek 11 października spod pokładu samolotu L-1011 Stargazer, który zrzucił rakietę o 4.00 czasu polskiego. Lot rakiety przebiegł pomyślnie i satelita został odłączony na docelowej niskiej orbicie okołoziemskiej o wysokości 575 km.


Skrócona relacja ze startu misji ICON. Źródło: NASA.

Satelita ICON będzie badał jonosferę – zjonizowaną warstwę ziemskiej atmosfery, rozciągającą się od 50 km do 1000 km wysokości. Podstawowa misja statku ma trwać 2 lata. Badania jonosfery przez ICON mają pomóc naukowcom lepiej zrozumieć interakcje między pogodą kosmiczną, wywoływaną aktywnością Słońca, a zjawiskiem turbulencji w wysokich warstwach atmosfery.

Statek ICON ma dostarczać około 1 Gb danych dziennie z czterech zainstalowanych na jego pokładzie instrumentów. Urządzenie IVM (Ion Velocity Meter) będzie mierzyło prędkości jonów. Dwa spektrometry na światło ultrafioletowe (EUV i FUV) będą analizować poświaty powstające w górnej warstwie atmosfery, co pozwoli lepiej scharakteryzować właściwości jonosfery i termosfery, takie jak gęstość i skład chemiczny. Ostatnim instrumentem zamontowanym na satelicie jest interferometr Michelsona MIGHTI, który umożliwi pomiar wiatrów i temperatury w dolnych warstwach jonosfery (90-300 km).

img
Wizja artystyczna satelity ICON na orbicie. Źródło: NASA.

Był to już 68. udany start rakiety orbitalnej w 2019 roku. Stany Zjednoczone mają za sobą do teraz 17 przeprowadzonych startów. Przegrywają pod tym względem z Rosją (19 lotów) i Chinami (19, ale 2 nieudane).

Na podstawie: NASA/NS

Opracował: Rafał Grabiański

Więcej informacji:


Na zdjęciu: Samolot L-1011 podczas startu, wynoszący rakietę Pegasus XL z satelitą ICON. Źródło: NASA/Frank Michaux.

Reklama