Przejdź do treści

Satelita telewizyjny może wybuchnąć na orbicie geostacjonarnej

img

Satelita Spaceway-1 firmy DirecTV doznał awarii, która grozi jego eksplozją na orbicie geostacjonarnej. Dlatego operator zdecydował się na szybkie przemieszczenie swojego satelity na orbitę cmentarną.

W grudniu 2019 roku satelita telewizyjny Spaceway-1 firmy DirecTV doznał poważnej i nieodwracalnej awarii termalnej swoich akumulatorów. Okazało się, że problemu nie da się wyizolować i baterie mogą wybuchnąć, gdy zostaną załadowane.

Firma wyłączyła transpondery pasma Ka działające na satelicie i statek operuje obecnie, czerpiąc energię elektryczną bezpośrednio z paneli słonecznych. Nie będzie to jednak możliwe po 25 lutego, kiedy satelita wejdzie w cień Ziemi. Dlatego też do tego czasu DirecTV chce, by satelita trafił na orbitę cmentarną, kilkaset kilometrów powyżej orbity geostacjonarnej.

Spaceway-1 to satelita telekomunikacyjny zbudowany dla DirecTV przez firmę Boeing. Bazuje na platformie HP702. Na orbitę trafił w 2005 roku i jego przewidywany czas działania wynosił 12 lat. Satelita przez lata świadczył usługi transmisji sygnału telewizyjnego na długości 103 W. W ostatnim czasie działał już tylko jako zapasowy satelita firmy dla regionu Alaski.

Firma Boeing stwierdziła w komunikacie prasowym, że awaria baterii, jakiej doznał satelita Spaceway-1, ma bardzo niskie prawdopodobieństwo wystąpienia w innych satelitach zbudowanych przez firmę. Boeing, by jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko ponownego wystąpienia podobnych problemów, wyśle „niewielką aktualizację procedur operacji satelitów” dla innych klientów.

Federalna Komisja Łączności wyraziła 19 stycznia zgodę na przemieszczenie satelity na orbitę cmentarną i wydała zgodę na pominięcie operacji opróżnienia zbiorników z paliwem satelity. Normalna procedura wymaga przed dezaktywacją satelity opróżnienia jego zbiorników z paliwem. Jednak z racji charakteru awarii operator satelity ma tylko miesiąc na wykonanie całej operacji – to za mało, by opróżnić cały system paliwowy.

Na podstawie: SpaceNews/Boeing

Opracował: Rafał Grabiański

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Rysunek przykładowego satelity bazującego na platformie Boeing HP702 - tej samej, na której zbudowany został satelita Spaceway-1. Źródło: Boeing.

Reklama