Przejdź do treści

SpaceX chce zgody na obniżenie orbity części satelitów Starlink

img

SpaceX zgłosił wniosek do Federalnej Komisji Łączności (FCC) o zmianę zezwolenia odnośnie wysokości orbity, na jakiej miała operować część satelitów sieci Starlink.

Pierwsza seria około 4400 satelitów Starlink miała działać na dwóch wysokościach. Firma SpaceX otrzymała zezwolenie na umieszczenie prawie 1600 satelitów na niskiej orbicie o wysokości 550 km, a pozostałe 2800 satelitów miało zajmować orbity o wysokości około 1200 km.

17 kwietnia br. SpaceX zwróciło się do FCC o zmianę pozwoleń, by 2800 satelitów, które otrzymały zgodę na działanie na wysokościach 1100-1325 km, mogło operować na wysokościach 540-570 km, czyli tych samych, na jakich obecnie wysyłane są statki pierwszej generacji.

SpaceX buduje sieć satelitów Starlink, które mają dostarczać globalną usługę dostępu niskich opóźnień do sieci Internet. Do tej pory firma wysłała 420 satelitów pierwszej operacyjnej wersji konstelacji. Więcej informacji na temat systemu można znaleźć na naszej specjalnej stronie urania.edu.pl/starlink.

Firma podkreśla, że zmniejszenie wysokości orbity ma pozytywny wpływ na późniejsze usuwanie ich, z uwagi na większe opory aerodynamiczne wywoływane na tych wysokościach przez atmosferę. Niższa wysokość oznacza też jednak większą jasność satelitów przy obserwacjach z Ziemi, ale też krótsze czasy przelotu i krótsze czasy, w których satelity te są oświetlone.

To nie pierwsza zmiana w architekturze orbitalnej sieci Starlink. W ostatnim roku SpaceX dynamicznie zmieniało planowane ułożenie satelitów. Na przykład w grudniu dla tych 1600 satelitów, na które uzyskało zgodę do operowania na orbitach o wysokości 550 km, firma poprosiła o potrojenie liczby możliwych do wykorzystania płaszczyzn orbitalnych.

Wcześniejsze prośby o dodatkowe zgody spotkały się z protestami innych operatorów telekomunikacyjnych. Najnowszy wniosek może wywołać też krytykę astronomów, którzy już teraz wskazują na utrudnianie przez sieć naziemnych obserwacji, z uwagi na wysokie odbijanie światła przez statki na niskich orbitach.

SpaceX pracuje nad technikami zmniejszającymi albedo satelitów. Założyciel firmy SpaceX, Elon Musk, napisał na Twitterze, że przyszłe serie satelitów zostaną testowo wyposażone w specjalne osłony, które mają zmniejszyć ich wpływ na obserwacje nieba.

Na podstawie: SN

Opracował: Rafał Grabiański

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Grupa galaktyk NGC 5353/4 zarejestrowana przez Lowell Observatory w Arizonie 25 maja 2019 r. Na zdjęciu widać smugi światła z satelitów Starlink. Źródło: Victoria Girgis/Lowell Observatory.

Reklama