Przejdź do treści

Start Ariane 5 z parą satelitów telekomunikacyjnych

Europejska rakieta Ariane 5 poleciała po raz 4. w tym roku. Tym razem wyniosła na orbitę dwa ciężkie satelity telekomunikacyjne: telewizyjnego i łączności lotniczej Inmarsat-S/HellasSat-3 oraz satelitę telekomunikacyjnego GSAT-17 z Indii.

Rakieta wystartowała z kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Start nastąpił o 23:15 czasu polskiego w czwartek. Lot przebiegł poprawnie i oba satelity znalazły się na docelowej orbicie transferowej do geostacjonarnej (GTO).

O ładunkach


Inmarsat-S/HellasSat-3 to dzielony przez dwie firmy satelita telekomunikacyjny: angielski Inmarsat oraz grecki HellasSat. Statek bazuje na platformie Spacebus-4000C4 i waży 5780 kg. Część ładunku należąca do Inmarsat to łącze komunikacyjne w paśmie S, które będzie umożliwiać dostęp do Internetu samolotom latającym nad terenami Europy. Segment HellasSat złożony jest natomiast z 47 transponderów pasma Ku i Ka. Łączność w paśmie Ku służyć będzie głównie przekazowi sygnału telewizyjnego na terenie Europy. Ładunek z transponderami pasma Ka służył zaś będzie do usług łączności w sieciach firmowych. Satelita znajdzie się na pozycji 39 E.

Indyjski GSAT to ważący prawie 3,5 t satelita wyposażony w 38 transponderów pasma C i dwie pary transponderów S/C i C/S do łączności mobilnej. Satelita ma uzupełniać infrasrtukturę komunikacyjną kraju, udostępniając usługi łączności, telewizyjne oraz satelitarnych sieci dostępowych.

Podsumowanie


Środowy start był 238. startem rakiety Ariane od początku programu w 1979 roku. Następna misja operatora Arianespace ma się odbyć 2 sierpnia. Wtedy z Gujany poleci lekka rakieta Vega, której celem będzie wyniesienie satelity obserwacji Ziemi. Pod koniec sierpnia po raz kolejny poleci Ariane 5 z parą satelitów telekomunikacyjnych.

Źródło: SF101/Arianespace

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Ariane 5 wznoszący się nad portem rakietowym w Gujanie Francuskiej 28 czerwca 2017 roku. Zdjęcie: Arianespace.

Reklama