Przejdź do treści

Start polskich satelitów w Święto Niepodległości

start falcon 9

Ostatni start rakiety Falcon 9 wysłał na orbitę 113 satelitów. We współdzielonej misji wysłano też kilka polskich ładunków, w tym pierwszego satelitę gliwickiej firmy KP Labs.

82. misja orbitalna firmy SpaceX została przeprowadzona 11 listopada 2023 r. Był to już 9. lot w ramach programu Transporter, gdzie satelity wielu firm mają możliwość tańszego transportu na orbitę we wspólnym grupowym locie. W Transporter-9 takich satelitów było aż 113. Rakieta Falcon 9 wystartowała na samym początku okna startowego, o 19.49 czasu polskiego. 9 silników dolnego stopnia pozwoliło rakiecie szybko opuścić wyrzutnię SLC-4E i stopniowo zdobywać wysokość i prędkość.

Wszystkie fazy lotu rakietowego przebiegły pomyślnie. Dolny stopień rakiety po wykonaniu pracy powrócił na Ziemię i wylądował o własnym napędzie na lądowisku LZ-4 na terenie kosmodromu Vandenberg. Był to już 12. lot w kosmos tego członu rakietowego o numerze fabrycznym B1071. Napędzał on wcześniej misje: Transporter-8, NROL-85, NROL-87, SARah-1, satelity badania wody SWOT oraz 6 lotów z satelitami Starlink: Starlink 3-2, Starlink 4-29, Starlink 2-6, Starlink 2-8, Starlink 6-15, Starlink 7-2. W misji odzyskano też obie połowy owiewki na ładunek, które wodowały na spadochronach w Oceanie Spokojnym.

Gdy dolny stopień wrócił na Ziemię, górny kontynuował rozpędzanie zestawu. Po 8 minutach i 31 sekundach od startu osiągnięto wstępną orbitę okołoziemską. Nastąpiła faza 42-minutego swobodnego dryfu stopnia z ładunkami. 50 minut i 52 sekundy silnik w górnym członie odpalił raz jeszcze, na jedynie 4 sekundy, by przygotować docelową orbitę do wypuszczenia satelitów.

Proces wypuszczania satelitów trwał około pół godziny. Pierwszy rakietę opuścił satelita JUBA, 54 minuty i 1 sekundę po starcie. Pierwszy z satelitów ICEYE został wypuszczony 1 godzinę 16 minut i 32 sekundy od startu. Platforma ION SCV-013, na której na orbitę poleciał polski satelita Intuition-1 została wypuszczona prawie na końcu, 1 godzinę 24 minuty i 29 sekund od startu. Nieco ponad minutę później Falcona opuścił ostatni satelita FalconSAT-X.


O ładunkach misji Transporter-9

Największym satelitą misji był francuski SPIP (multiSPectral Imagery Prototype). To mikrosatelita o masie 120 kilogramów, wyprodukowany przez firmę Aerospacelab. Znalazł się na nim ładunek do testów technologii obserwacji Ziemi.

Firma Planet Labs, dysponująca największą konstelacją satelitów obserwacji Ziemi dorzuciła po tym locie do swojej flotylli kolejne 37 ładunków: 36 satelitów serii Flock 4q i testowego satelitę Pelican-1, sprawdzającego nową architekturę obrazowania wysokiej rozdzielczości dla nanosatelitów. Przyszła sieć Pelican to nowa generacja satelitów zastępująca konstelację SkySat, która w 2017 roku została wykupiona przez Planet Labs.

Fińska firma ICEYE z polskim współzałożycielem kontynuuje za sprawą tego lotu rozbudowę swojej imponującej konstelacji satelitów zobrazowania radarowego SAR. Do systemu dołączyły właśnie kolejne 4 satelity: ICEYE 31, 32, 34 i 35.

Jednym z polskich satelitów wysłanych w tej misji jest STORK-7. To nanosatelita standardu CubeSat 3U od polskiej firmy SatRev. Dysponuje optyką i kamerą umożliwiającą obrazowanie Ziemi w średniej rozdzielczości do 5 m/px. Oprócz pracy w ramach komercyjnej sieci Stork, satelita będzie też testować ogniwa słoneczne na bazie perowskitu. To stosunkowo nowy materiał badany pod kątem wykorzystania w panelach słonecznych. Ogniwa zbudowane w perowskitu są elastyczne i potencjalnie tańsze niż obecnie stosowane w kosmosie.

Z rakiety Falcon 9 wypuszczony też został statek AMAN-1R zbudowany przez SatRev dla rządu Omanu. Statek jest kopią AMAN-1, który został utracony podczas nieudanego startu rakiety LauncherOne.

Na platformie ION SCV firmy D-Orbit poleciał też w kosmos Intution-1 - pierwszy satelita gliwickiej firmy KP Labs. Celem misji jest test kamery hiperspektralnej i systemu przetwarzania danych satelitarnych na pokładzie satelity. Oprócz nanosatelity KP Labs ma też w tej misji komputer pokładowy Antelope, założony na platformie orbitalnej ION. Komputer ma być oferowany na rynku jako jednostka zarządzająca pracą dla innych satelitów lub jako dodatkowy moduł obliczeniowy.
 

falcon 9
Ładownia rakiety Falcon 9 przygotowywana do startu ze 113 zamontowanymi satelitami. Źródło: SpaceX.


Z platformy ION zostanie też wypuszczony w przestrzeń kosmiczną satelita EPICHyper 3 - to trzeci satelita serii od firmy AAC Clyde Space, która buduje nanosatelity standardu CubeSat 6U, wyposażone w optykę wielospektralną. Satelity rejestrują obrazy Ziemi w dużej ilości pasm światła, a dane obserwacyjne są udostępniane na wyłączność kanadyjskiej firmie Wyvern Inc.

Firma Spire Global dysponuje flotą satelitów meteorologicznych Lemur. Wysłała w tym locie m.in. dwa wyprodukowane dla firmy Jacobs satelity Mango 2A i 2B. Poprzednie statki tej serii wysłane w 2021 r. testowały technologie radarowe SAR i telekomunikacyjne na potrzeby rozpoznania wojskowego. Spire Global wysłało też w tej misji trio satelitów GHGSat C9, C10 i C11. Satelity te będą kierowane przez Spire Global, ale dane z nich udostępniane dla firmy GHGSat Inc. Mają monitorować gazy cieplarniane w atmosferze.

Akademia Sił Powietrznych USA wysłała w misji Transporter-9 mikrosatelitę FalconSAT-X. Na satelicie znalazło się 5 eksperymentalnych ładunków, a obiekt będzie też służył do trenowania kadetów Sił Powietrznych USA w operowaniu satelitą.

Słowacka firma Spacemanic miała w tym locie satelitę Veronika, wyposażonego w ładunek dla radioamatorów. Statek będzie wykorzystywany edukacyjnie oraz do prowadzenia eksperymentów z ładunkiem telekomunikacyjnym.


Podsumowanie

Był to już 182. start rakiety orbitalnej na świecie w 2023 roku. SpaceX przeprowadził już 82 misje, wszystkie udane. 78 z nich wykorzystywały rakietę Falcon 9, a cztery leciały na największej obecnie komercyjnej rakiecie Falcon Heavy.

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: NSF/SpaceX/SN

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z kosmodromu Vandenberg w misji Transporter-9. Źródło: SpaceX.


 

Reklama