Przejdź do treści

Statek Progress MS-09 cumuje w rekordowym czasie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Rosyjski statek zaopatrzeniowy Progress wystartował w poniedziałek do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na rakiecie Sojuz 2.1a. Cumowanie z kompleksem orbitalnym zostało wykonane niecałe 4 godziny po starcie, co jest rekordowo krótkim czasem.

Rakieta wystartowała o 22:51 czasu polskiego w poniedziałek. Start odbył się ze stanowiska w kosmodromie Bajkonur w Kazachstanie. Przebieg lotu rakiety był prawidłowy i już po niecałych 9 minutach statek Progress MS-09 znalazł się na orbicie. Niecałe półtorej godziny po starcie uruchomiona została procedura automatycznego spotkania ze stacją. Dokowanie do modułu Pirs w rosyjskim segmencie stacji nastąpiło o 2:31 polskiego czasu we wtorek.

Towarowy statek Progress MS-09 został wypełniony ponad 2,5 tonami zaopatrzenia: 530 kg paliwa dla stacji, 420 kg wody, 51 kg tlenu i powietrza oraz 1565 kg suchego zaopatrzenia.

Rekordowo szybkie cumowanie ze stacją odbyło się po wykonaniu zaledwie dwóch orbit wokół Ziemi. Do tej pory najkrótszy czas od startu do dokowania (około 6 godzin) również był realizowany przez rosyjskie statki (najpierw Progressa, a później Sojuza z kosmonautami na pokładzie). Cumowanie po czterech godzinach wymaga idealnego położenia ISS podczas startu z Bajkonuru i może być wykonane tylko w konkretnym momencie. Rosjanie wcześniej dwa razy próbowali przetestować szybsze dostarczanie towaru Progressem, jednak za każdym razem pojawiały się problemy techniczne opóźniające start.

Źródło: NASA/Roskosmos

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rosyjski Progress startujący do ISS na rakiecie Sojuz w 2011 roku. Źródło: NASA.


 

Reklama