Przejdź do treści

Transmisja z finału Ogólnopolskiego Konkursu Astronomiczno-Astronautycznego (OMSA) w Grudziądzu

47. Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczno-Astornautyczne (OMSA)

Przez trzy dni, od 10 do 12 czerwca, potrwają transmisje z finałowych sesji 47. Ogólnopolskiego Konkursu Astronomiczno-Astronautycznego w Grudziądzu. Będzie okazja posłuchać ciekawych prelekcji w wykonaniu młodzieży szkolnej. Urania wspiera ten konkurs.

Konkurs zwany w skrócie OMSA to mające długą tradycję zmagania uczniów szkół średnich z tematyką astronomii i kosmosu. Uczestnicy najpierw biorą udział w eliminacjach wojewódzkich, a najlepsi mają okazję przyjechać do Grudziądza na zawody finałowe. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, młodzież i nauczyciele nie mogli spotkać się na żywo (z powodów związanych z COVID-19), ale zamiast tego zawody przeprowadzono w wirtualnej formie online.

Do tegorocznego finału zakwalifikowano 33 prezentacje, które podzielono na trzy sesje. Zadaniem młodzieży jest zaprezentowanie swoich mini prac badawczych przed gronem jury złożonego z astronomów. Po prelekcji uczeń odpowiada na pytania jurorów i dyskutuje z nimi. Ocenie podlega też nadesłana wcześniej praca pisemna.

Organizatorem konkursu jest Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu. Od wielu lat konkurs jest wspierany także przez Uranię, Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii oraz inne instytucje i organizacje.

Oto transmisje dla wszystkich sesji konkursu:

 

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

Reklama