Przejdź do treści

Trójka astronautów w drodze do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Rosjanin, Amerykanin i Niemiec polecieli w środę na pokładzie statku Sojuz w podróż do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Trójka uzupełni skład Ekspedycji 56. Trzy dni wcześniej na Ziemi bezpiecznie wylądowała inna trójka astronautów w statku Sojuz MS-07.

Rakieta Sojuz FG z astronautami wystartowała w środę o 13:12 polskiego czasu ze stanowiska w kosmodromie Bajkonur w Kazachstanie.

Dowódcą lotu na stację jest rosyjski kosmonauta Sergiej Prokopiew, dla którego jest to pierwszy lot kosmiczny. Urodzony w 1975 roku w Swierdłowsku debiutant jest z wykształcenia inżynierem lotniczym i ekonomistą. Służył między innymi jako dowódca grupy bombowców Tu-22M i później Tu-160s. Został wybrany jako kosmonauta testowy agencji Roskosmos w 2012 roku.

Po prawej stronie w kapsule Sojuz usiadła dr Serena Auñón-Chancellor. Amerykanka urodzona w Indianapolis w 1976 roku, z wykształcenia inżynier elektryk oraz lekarz. W 2007 roku stała się certyfikowanym lekarzem medycyny lotniczej. Przed karierą astronautki, przez wiele lat pracowała jako chirurg lotniczy i medyk w działaniach związanych z przygotowaniem i wspieraniem kosmicznych misji załogowych. Została wybrana na astronautkę NASA w 2009 roku. Będzie to dla niej, tak jak dla Siergieja pierwsza misja kosmiczna.

Na lewym siedzeniu Sojuza MS-09 znalazł dr Alexander Gerst. Niemiec urodzony w 1976 roku w Künzelsau jest z wykształcenia geofizykiem. W swoim przewodzie doktorskim zajmował się dynamiką erupcji wulkanicznych. Oficjalnie przyłączył się do korpusu europejskich astronautów ESA w 2010 roku. Po raz pierwszy znalazł się w kosmosie już w 2014 roku, w ramach długoterminowego pobytu na ISS. Podczas spędzonych 165 dni na orbicie, przeprowadził swój dotychczas jedyny spacer kosmiczny. Gerst przejmie rolę dowodzącego stacją podczas 57. Ekspedycji.

Lot rakiety Sojuz FG przebiegł bez problemów. Już po 8 minutach i 45 sekundach załoga statku Sojuz MS-09 była na niskiej orbicie okołoziemskiej. Astronauci powinni przycumować do orbitalnego kompleksu w nocy z czwartku na piątek.

Załoga od samego początku będzie miała pełne ręce pracy. Trwają przygotowania do amerykańskiego spaceru kosmicznego, niedługo przylecą rosyjskie i amerykańskie statki zaopatrzeniowe i do przeprowadzenia jest pełna lista eksperymentów naukowych. Obecnie na stacji przebywają: Andrew Feustel, Richard Arnold (obaj USA) oraz Oleg Artemjew (Rosja). Na Ziemię powrócili w niedzielę na pokładzie Sojuza MS-07: Anton Szkaplerow (Rosja), Scott Tingle (USA) oraz Norishige Kanai (Japonia).

Źródło: NASA/NS

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Sojuz FG startująca z kapsułą Sojuz MS-09 i trójką astronautów na pokładzie. Źródło: NASA.
 

Reklama